BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Modernizacja Dworca Głównego we Wrocławiu

Do 2012 r. ma się zakończyć modernizacja Dworca Głównego we Wrocławiu. Inwestycja, która zakłada m.in. remont budynku dworca, placu przed obiektem, peronów i wiat, będzie kosztowała ok. 200 mln zł.

Jak powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. Andrzej Wach, gotowy jest już projekt i dokumentacja techniczna modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania przetargu na wybór wykonawcy, który zostanie wyłoniony najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2010 r., powiedział Wach.

W ramach modernizacji Dworca Głównego powstanie również część nowej kubatury od strony ul. Suchej. Na czas remontu dworzec będzie zamknięty dla pasażerów, a podróżni będą obsługiwani w obiekcie tymczasowym. Będzie to obiekt kontenerowy, który powstanie najpóźniej do lutego przyszłego roku, dodał prezes.

Modernizacja Dworca Głównego zostanie sfinansowana z budżetu PKP S.A.

W planach inwestycji kolejowych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku są również m.in.:

  • budowa łącznika kolejowego pomiędzy stacją Wrocław-Żerniki a lotniskiem,
  • modernizacja linii kolejowej na trasie Wrocław-Wałbrzych-Jelenia Góra,
  • przywrócenie funkcji komunikacyjnej Dworca Świebodzkiego,
  • powstanie studium wykonalności wrocławskiego węzła komunikacyjnego.

Pierwsze budynki Dworca Głównego we Wrocławiu powstały w połowie XIX w. Zaprojektował je architekt królewski Kolei Górnośląskich Wilhelm Grapow. Na przełomie XIX w. i XX w. dworzec został przebudowany. Jego fasada utrzymana jest w stylu angielskiego neogotyku. Wach zapewniał, że modernizacja Dworca Głównego przywróci mu dawną świetność.

źródło: PAP
zdjęcie: www.mmwroclaw.pl

logo footer