BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

We wrześniu możliwy przetarg na terminal pasażerski w Modlinie

Lotnisko w Modlinie jest wpisane na listę inwestycji w związku z Euro 2012. W marcu tego roku wydana została decyzja środowiskowa dla tego przedsięwzięcia. Umożliwia ona dalsze prace inwestycyjne, tak aby lotnisko było gotowe na mistrzostwa.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni planujemy rozpoczęcie przetargu na wyłonienie wykonawcy terminala pasażerskiego. Liczymy na to, że nastąpi to we wrześniu, powiedział prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa Modlin, Piotr Okienczyc.

Jeżeli procedura - w wersji optymistycznej - będzie przebiegała bez ogromnych protestów biorących udział w przetargu, to chcielibyśmy, aby budowa obiektu rozpoczęła się wiosną przyszłego roku. Zakończenie prac planowane jest na przełom 2011/2012 roku, powiedział prezes.

Lotnisko w Modlinie czeka na audyt Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni spodziewamy się audytu ULC. Jest on potrzebny, aby wpisać Modlin do rejestru lotnisk, przekazał Okienczyc.

Do tej pory na lotnisku pomalowano drogę startową, remontowany jest hangar dla samolotów oraz przygotowywany jest teren pod działalność lotniczą.

Lotnisko w Modlinie jest w programie Euro 2012, jako jeden z elementów wspomagających przedsięwzięcie, ale Euro nie jest samo w sobie celem. Celem jest drugie lotnisko dla Warszawy obsługujące tanich przewoźników, linie czarterowe, podkreślił Okienczyc.

Lotnisko cywilne w Modlinie powstanie na bazie działającego wcześniej lotniska wojskowego. Od nowa zbudowany będzie m.in. terminal pasażerski, parkingi, platforma do odladzania samolotów. Modernizacji wymaga natomiast droga startowa, drogi kołowania i platforma postojowa samolotów.

Terminal ma być nowym budynkiem, obsługującym 1,5 mln podróżnych. Port lotniczy ma obsługiwać część ruchu lotniczego dotychczas kierowanego na warszawskie Okęcie, głównie samoloty tanich linii, czarterowe i towarowe. Na terenie lotniska zaplanowano miejsce na stację kolejową.

Koszt inwestycji to ok. 400 mln zł. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 76,2 mln zł.

W rejonie lotniska Modlin występują europejskie obszary chronione Natura 2000: Dolina Środkowej Wisły z licznymi rezerwatami przyrody, Puszcza Kampinoska (jednocześnie park narodowy i rezerwat biosfery), Forty Modlińskie oraz Dolina Wkry.

Udziałowcami Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa - Modlin są:

  • Agencja Mienia Wojskowego - 40,01 proc.,
  • Województwo Mazowieckie - 30,60 proc.,
  • Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" - 26,17 proc.,
  • Miasto Nowy Dwór Mazowiecki - 3,22 proc.


źródło: PAP
zdjęcie: www.modlinairport.pl

logo footer