BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Które centra pobytowe będą gościć uczestników Euro 2012?

Prezydenci i burmistrzowie siedmiu miast aspirujących do roli centrów pobytowych drużyn uczestniczących w Euro 2012 przedstawili w czwartek stan przygotowań i plany związane z budową obiektów sportowych i hotelowych sejmowej podkomisji ds. Euro 2012.

Posłowie zapoznali się z raportem obrazującym zaawansowanie prac we wszystkich 50 rekomendowanych ośrodkach z całego kraju.

Przygotowanie miejsc pobytowych jest jednym z podstawowych wymogów UEFA wobec organizatorów turnieju finałowego ME. Po wstępnej weryfikacji przeprowadzonej przez ministerstwo sportu na liście znalazło się 50 ośrodków.

Do końca roku strona polska ma przedstawić UEFA propozycję 30 centrów pobytowych, a w 2010 roku 16 spośród nich trafi do katalogu UEFA. Katalog przesłany będzie do wszystkich 53 europejskich federacji piłkarskich.

Centrum pobytowe jest kompleksem składającym się z hotelu wysokiej klasy (minimum 4 gwiazdki), z minimum 60 pokojami oraz z obiektów sportowych, w skład których powinny wchodzić przynajmniej dwie pełnowymiarowe płyty piłkarskie naturalne, jedna sztuczna - oświetlona, z możliwością przeprowadzenia treningów otwartych, z trybunami na ok. 1000 osób. Centrum pobytowe nie powinno być oddalone więcej niż godzinę jazdy autobusem od lotniska.

Obecnie trwają prace weryfikacyjne w centrach pobytowych - sprawdzamy jak przebiega proces inwestycyjny, jak budują się obiekty sportowe i hotele, wyjaśnił koordynator krajowy ds. hoteli i zakwaterowania Rafał Rosiejak, przedstawiając sejmowej podkomisji raport o stanie przygotowań w rekomendowanych centrach.

Na liście znalazły się ośrodki zlokalizowane w pobliżu miast-gospodarzy jak i miejscowości odległe od miejsc rozgrywania meczów turnieju finałowego. Jak wyjaśnił Rafał Rosiejak UEFA dopuszcza taką możliwość, bowiem drużyny korzystają wówczas z tzw. hotelu transferowego w pobliżu stadionu, do którego przyjeżdżają w przeddzień meczu.

Podczas czwartkowego posiedzenie podkomisji swoje propozycje zaprezentowali między innymi przedstawiciele Sulejówka, Nowego Dworu, Ostródy, Warki, Kołobrzegu i Bielska Białej. Z przyczyn technicznych nie dotarli do Warszawy przedstawiciele wielkopolskiej Opalenicy, ale ten ośrodek, słynący z kilkunastu doskonałych trawiastych boisk i licznych imprez piłkarskich, jest - w opinii Rafała Rosiejaka - jednym z „pewniaków” do roli centrum pobytowego.

Raport przedstawiony w czwartek członkom stałej podkomisji do spraw przygotowań Polski do organizacji Euro 2012 upubliczniony zostanie w przyszłym tygodniu na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Już w poniedziałek przedstawiciel powołanej przez PZPN na zlecenie UEFA spółki EURO 2012 Polska dostarczy go bezpośrednio dyrektorowi departamentu ds. EURO w UEFA Martinowi Kallenowi.

Posłowie nie poprzestali na zapoznaniu się z raportem i zaplanowali na 16-17 września wyjazdowe posiedzenie podkomisji w Ostródzie, gdzie na miejscu zapoznają się z możliwościami i stanem prac przygotowawczych planowanego centrum pobytowego.

źródło: PAP
zdjęcie: www.nowydwormaz.pl

logo footer