BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Orlik w każdej dzielnicy Krakowa

Magistrat chce, by boiska orlik wybudowano w każdej dzielnicy Krakowa. Do czasu Euro 2012 musiałoby powstać 15 kompleksów.

Przed rokiem, w pierwszym sezonie ogólnopolskiego budowania piłkarskich boisk w ramach rządowego programu, pod Wawelem otwarto tylko jeden obiekt. Inne duże miasta biły krakowian na łeb i szyję. W Łodzi wybudowano ich 11,w Warszawie i Bydgoszczy po trzy.

Założenie było takie, by w każdej gminie zbudować jedno boisko. Chcieliśmy trafić pod strzechy, tłumaczył Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa. To właśnie urząd marszałkowski przyznawał dotacje gminom i pokrywał 1/3 kosztów (tyle samo, co Ministerstwo Sportu i gmina).

Niekorzystny trend urzędnikom udało się przełamać, bo w tym roku pod Wawelem powstaną dwa Orliki. Jesienią miasto otworzy boiska na Kurdwanowie (obok Gimnazjum nr 28) oraz Wzgórzach Krzesławickich (przy Szkole Podstawowej nr 29).

Chcemy wybudować boiska w każdej z 18 dzielnic do 2012 roku. 14 z nich już wskazało lokalizację. Niektóre wysupłały pieniądze na opracowanie projektów. Plan oceniam jako realny do wykonania, stwierdza Jerzy Sasorski, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W  październiku trzy dzielnice Krakowa będą miały swoje Orliki. Pozostałych 15 będzie musiało wyrobić się do 2012 roku, bo sztandarowy program Platformy Obywatelskiej ma zakończyć się tuż przed polsko-ukraińskimi mistrzostwami Euro 2012. Oznacza to, że w latach 2010-2012 Kraków musiałby budować pięć Orlików rocznie. To bardzo możliwe.

W pierwszym roku Kraków nie miał opracowanych planów budowy Orlików, poza tym wówczas inne gminy biły się o dotacje. Teraz też jest duże  zainteresowanie Orlikami, ale utrzymuje się na stałym poziomie. To może być szansa dla miasta, o ile będzie dobrze przygotowane, mówi Dariusz Styrna, zastępca dyrektora departamentu edukacji i sportu małopolskiego UM.


źródło: Gazeta Wyborcza
zdjęcie: www.zis.krakow.pl

logo footer