BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Autostrady będą dochodowe

Od połowy 2011 r., zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich autostradach państw członkowskich ma działać elektroniczny system poboru opłat.

Chcemy ujednolicić stawki za przejazd wszystkimi autostradami. Kierowcy samochodów osobowych płaciliby 20 gr za każdy przejechany kilometr, a ciężarówek 46 gr, mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu infrastruktury.

Według szacunków, z tytułu opłat za przejazd autostradami do budżetu państwa wpłynie ponad 1 mld zł rocznie. Obecnie do kasy państwa trafia prawie dziesięć razy mniej. Opłaty za przejazd 96-km odcinkiem autostrady A1 z Gdańska do Grudziądza dają rocznie ok. 130 mln zł.

Budżet wypłaca firmie GTC, która wybudowała autostradę, tzw. opłatę za dostępność autostrady. Obecna kwota opłaty jest wyższa od wpływów. Różnica może w tym roku wynieść nawet 25 mln euro. Sumy wyrównają się za kilka lat wraz ze zwiększeniem ruchu, potem wpływy mają przeważać.

Państwo nie zarabia na autostradach, które samo wybudowało. Dla przykładu większość prac na budowanym na zlecenie państwa 160-km odcinku autostrady A4 zakończyła się w 2000 r. Jednak dopiero pod koniec 2008 r. rozstrzygnięto przetarg na dostosowanie trasy do pobierania opłat.

Bardziej zaawansowane są prace nad wprowadzeniem opłat na 103-km odcinku autostrady A2 między Koninem a Strykowem, gdzie system poboru opłat ruszy w 2011 roku.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: Agencja Gazeta

logo footer