BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Otwarto stadion w Doniecku

W sobotę wieczorem w Doniecku otwarto nowy stadion piłkarski na Euro 2012. Fakt ten zwiększa szanse równego podziału miast-gospodarzy mistrzostw na Ukrainie i w Polsce.

Formuła cztery miasta-gospodarze Euro 2012 na Ukrainie i cztery w Polsce jest jak najbardziej realna, powiedział Markijan Łubkiwski, dyrektor ukraińskiego narodowego komitetu organizacyjnego Euro 2012.

Jeśli zbudowano tu taki stadion, to z hotelami, lotniskiem i transportem miejskim też nie powinno być problemów, zaznaczył Łubkiwski.

50-tysięczny stadion w Doniecku powstał za pieniądze ukraińskiego oligarchy, właściciela klubu piłkarskiego Szachtar Donieck, Rinata Achmetowa. Ogólna wartość projektu wraz z otaczającym go parkiem wyniosła 400 mln dolarów.

Na uroczyste otwarcie stadionu w Doniecku przybyli najważniejsi politycy Ukrainy z prezydentem Wiktorem Juszczenką na czele. Jestem pewien, że stadion Donbas-Arena będzie gospodarzem Euro 2012, oświadczył szef państwa.

Ceremonia otwarcia stadionu trwała ponad dwie godziny. Zaangażowano w nią setki tancerzy prezentujących dziesiątki układów choreograficznych. Największy aplauz widowni wywołało jednak pojawienie się na murawie dawnych i obecnych zawodników Szachtara Donieck. Wśród nich był grający z numerem 18. Mariusz Lewandowski, jeden z najgoręcej witanych w sobotę piłkarzy tego klubu.

Uroczystość otwarcia stadionu zakończył koncert amerykańskiej wokalistki Beyonce.

W maju UEFA ogłosiła, że spośród czterech ukraińskich kandydatów do organizacji Euro 2012 do przyjęcia meczów tego turnieju, na razie gotów jest tylko Kijów.

Charków, Donieck i Lwów dostały na nadrobienie zaległości czas do końca listopada. Ostateczny werdykt w sprawie ukraińskich gospodarzy Euro 2012 UEFA ogłosi 10 grudnia.

źródło: PAP
zdjęcie: AP

logo footer