BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Sejmowe debaty o inwestycjach na Euro 2012

Większość projektów inwestycyjnych realizowanych w ramach przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku prowadzona jest zgodnie z planem, poinformował podczas czwartkowego posiedzenia członków Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Adam Giersz.

Tylko dziesięć procent wszystkich inwestycji związanych z Euro 2012 otrzymało statut krytycznie zagrożonych i ich zakończenie przed rozpoczęciem turnieju finałowego nie jest realne.

Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej siedemdziesiąt procent projektów jest realizowane bez zakłóceń, dwadzieścia procent jest opóźnione, ale opracowany został program ich przyśpieszenia tak, aby zostały w terminie zrealizowane.

Tylko dziesięć procent planowanych zadań jest tak dalece opóźnione, że nie uda się ich zrealizować w planowanym terminie. Nie są to jednak projekty o szczególnie ważnym znaczeniu, ich brak nie wpłynie na jakość przygotowań i nie może być podstawą do komplikacji ze strony UEFA, powiedział Giersz.

Nie ma poważniejszych problemów przy budowie infrastruktury lotniczej związanej ze znacznym nasileniem przylotów kibiców do Polski w czasie rozgrywania turnieju. Inwestycje w trzech głównych portach lotniczych - Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu - są prowadzone zgodnie z planem. Do ich realizacji są zagwarantowane środki finansowe własne i unijne.

W Porcie Lotniczym w Gdańsku zakończono pierwsze etapy przetargów na budowę drugiej drogi kołowania i nowego terminalu. W Poznaniu trwają prace projektowe i opracowanie dokumentacji technicznej.

W infrastrukturze lądowej zgodnie z harmonogramem przebiegają w Warszawie prace związane z modernizacją Dworca Wschodniego, opóźnienia powstały przy pracach związanych z Dworcem Centralnym, gdzie zakres prac zostanie znacznie ograniczony.

Krytyczne opóźnienie jest natomiast przy Dworcu Zachodnim, którego budowa chyba nie będzie realizowana. Trudna sytuacja jest także w Poznaniu, gdzie nie rozpoczęto żadnych prac związanych z budową nowego dworca PKP i zintegrowanego centrum komunikacyjnego.

Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury podczas sejmowego spotkania zapewniła parlamentarzystów, że aktualnie są prowadzone prace przy budowie odcinków autostrad A1, A2 i A4 i wszystkie z tych, które były zaplanowane, powinny być przekazane do użytku przed czerwcem 2012 roku.

Harmonogram prac zakłócić mogą tylko wydarzenia losowe, których inwestorzy nie są w stanie przewidzieć.

źródło: PAP

logo footer