BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Dach na stadionie Lecha w Poznaniu

Najcięższy element konstrukcji dachu na stadionie Lecha - ważąca 1,4 tys. ton kratownica - jest już niemal kompletna. Zostanie zainstalowana na stadionie Lecha w połowie października.

Dwie olbrzymie kratownice, na których będzie się opierał dach poznańskiego stadionu, są już niemal zmontowane i za mniej więcej cztery tygodnie mają ruszyć w górę. Tam oprą się na czterech betonowych słupach, wewnątrz których znajdują się m.in. klatki schodowe.

To będzie gigantyczna operacja, mówi prezes budującej stadion spółki Euro Poznań 2012 Ryszard Dembiński. Najpierw będziemy zawieszali najcięższą kratownicę, tę od strony IV trybuny. Ona waży aż 1,4 tys. ton i jej montaż na płycie boiska jest już bardzo zaawansowany, dodaje.

Równoległa do niej kratownica, która zawiśnie nad II trybuną, będzie o 100 ton lżejsza. Ona wjedzie na górę w drugiej kolejności, jej montaż jeszcze nie jest na takim etapie, jak tej cięższej, tłumaczy prezes Dembiński. Monstrualne kratownice zostaną podźwignięte przy pomocy hydraulicznych podnośników.

W tym samym czasie, gdy na płycie boiska montowane są dwie kratownice, poza obrębem poznańskiego stadionu składane są dwie kolejne, które ważą po ponad 400 ton. One zawisną nad trybunami stojącymi za liniami bocznymi boiska.

Zmontowane kratownice zostaną przeniesione nad zbudowanymi już trybunami i spoczną na betonowych słupach. Zostaną użyte w tym celu specjalne dźwigi poruszające się na gąsienicach.

Według planów, montaż kratownic, który uniemożliwia grę piłkarzy na stadionie, ma się zakończyć w listopadzie. Specjalna membrana, która będzie poszyciem dachu, zostanie rozciągnięta prawdopodobnie dopiero wiosną, po ustąpieniu mrozów.

Wiosną stadion w Poznaniu będzie już czynny, swoje mecze będą mogli na nim rozgrywać piłkarze Lecha. Pojemność obiektu w rundzie wiosennej wyniesie jednak niespełna 17 tys. widzów - czynne będą bowiem tylko II i IV trybuna.

Cały stadion zostanie oddany do użytku latem przyszłego roku.

źródło: www.sport.pl
zdjęcie: www.2012.org.pl

logo footer