BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Branża turystyczna zarobi na organizacji Euro 2012

Blisko 440 mln zł dodatkowych dochodów z turystyki powinna przynieść Polsce organizacja mistrzostw Euro 2012 – zakłada przedstawiony w Krynicy raport, który został przygotowany na zlecenie spółki PL.2012. Będą to pieniądze kibiców, sportowców, piłkarskich działaczy oraz zaproszonych gości.

Badania oparto na wynikach finansowych organizatorów mistrzostw w latach 2004 i 2008. Z kolei wykorzystanie budowanych hoteli, w tym obiektów przygotowywanych z myślą o Euro 2012, pozwoli zwiększyć wpływy z turystyki w kolejnych latach. W okresie 2013 - 2020 wzrosną one o ponad 240 mln zł.

Według spółki PL.2012 wartość wszystkich inwestycji związanych z organizacją Euro 2012 przekroczy 70 mld zł. Największą część wydatków - ponad 60 mld zł - pochłonie infrastruktura transportowa: nowe drogi, lotniska, transport miejski. Reszta - prawie 10 mld zł - to stadiony oraz obiekty towarzyszące. Te nakłady mają się jednak opłacać. Według badań powinny przynieść dodatkowe 2 proc. PKB.

Na razie jednak branża turystyczna mocno dołuje. Tylko w pierwszym kwartale liczba gości hotelowych spadła o 13 proc., a przychody hoteli nawet o jedną trzecią. W drugim kwartale część hoteli sygnalizowała spadek frekwencji nawet o 25 - 30 proc. Malejąca liczba gości w połączeniu z koniecznością drastycznych obniżek cen i trudnością w dostępie do kredytów sprawiły, że hotelarze wstrzymali inwestycje. Wiadomo też, że tylko z powodu organizacji Euro 2012 budowy nie przyspieszą.

Musi się poprawić koniunktura. Dla efektywności branży taka pojedyncza impreza ma bowiem niewielkie znaczenie.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: www.e-hotelarz.pl

logo footer