BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Stadion Narodowy staniał o ponad 300 mln zł

Całkowity koszt budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, który będzie areną meczu otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy 2012, wyniesie 1 569 370 000 złotych netto, poinformowała spółka Narodowe Centrum Sportu (NCS).

Jest to kwota o ponad 324 mln zł niższa od określonej w kosztorysie inwestorskim, sporządzonym przez firmę JSK Architekci i NCS.

Przedstawione przez NCS, będącym inwestorem zastępczym, zestawienie nakładów wyszczególnia koszty poszczególnych etapów budowy Stadionu Narodowego. Projekt i nadzór autorski ze strony konsorcjum JSK Architekci kosztować będzie 49,5 mln zł. Pierwszy etap budowy (prace rozbiórkowe, palowanie i wzmocnienie gruntu) realizowany przez firmę Pol-Aqua od września 2008 do kwietnia 2009 to wydatek 108,3 mln zł.

Koszty realizacji drugiego, właściwego etapu budowy Stadionu Narodowego, zaplanowanego na dwa lata (maj 2009 - maj 2011) określono na 1 252,75 mln. Prace prowadzi Konsorcjum Alpine, Hydrobudowa, PGB, które zobowiązało się do oddania gotowego obiektu w maju 2011 roku.

Wszystkie podane przez NCS kwoty są cenami netto, od których naliczany jest podatek VAT w wysokości 22 procent. Całość inwestycji realizowana jest ze środków budżetu państwa, do którego w całości wróci podatek VAT. W opinii Narodowego Centrum Sportu podatek VAT nie może być wliczany do kosztów budowy Stadionu Narodowego i nie obciąża budżetu państwa.

źródło: PAP
zdjęcie: www.um.warszawa.pl

logo footer