BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Bąbelkowe stropy Stadionu Narodowego

Na terenie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie rozpoczęto wykonywanie stropów w tzw. systemie bubbledeck. Rozpoczęto także wykonywanie pierwszej klatki schodowej metodą ślizgową polegającą na zbrojeniu i betonowaniu ścian w trakcie wznoszenia ciągłego deskowania.

Budowa stropu bąbelkowego polega na usunięciu z projektowanej konstrukcji zbędnej masy betonu, w wyniku czego powstaje wytrzymała struktura z przenikających się quasi belek, pomiędzy którymi jest pustka, tworzona przez plastikowe kule.

Puste, plastikowe kule zabezpieczone są koszem ze stalowych prętów, układanych pomiędzy dolnym i górnym zbrojeniem płyty żelbetowej.

Plastikowe kule umieszcza się w obszarach, gdzie nie ma żadnej konstrukcyjnej korzyści z użycia betonu. Zalety tego rozwiązania to m.in. lżejsze stropy w stosunku do stropów monolitycznych, czyli zmniejszenie obciążenia na kolejne kondygnacje i fundamenty, ponad 20% oszczędność na zużyciu betonu oraz brak belek podporowych - płaskie powierzchnie stropów i łatwość łączenia z innymi technologiami stropów. Do wykonania jest ok. 170 000 m2 stropów w tym systemie.

Inżynierowie biura technicznego wykonawcy Stadionu Narodowego zmienili system budowy dziesięciu z dwunastu klatek schodowych, które znajdą się w budynku stadionu, tak by przyspieszyć część prac budowlanych.

Na placu budowy przygotowano formę, z której zacznie wyrastać wysoka na 35 metrów konstrukcja przypominająca kwadratowy komin. Będzie to klatka schodowa. Skojarzenie z kominem jest o tyle trafne, że będzie ona wylewana tzw. metodą ślizgową (szalunek będzie ciągle powoli przesuwany w górę).

To przyspiesza budowę - klatka schodowa będzie rosła w tempie 2,5-3 metrów na dobę. Stadion Narodowy będzie mieć 19 klatek schodowych, 10 z nich powstanie metodą ślizgową. Prace przy betonowaniu w "ślizgach" klatek schodowych będą trwały 24 h na dobę przez 2 tygodnie.

Ponadto trwa intensyfikacja robót konstrukcyjnych ścian dolnych kondygnacji Stadionu Narodowego. Prace budowlane na Stadionie Narodowym w Warszawie przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem budowy.

źródło: Pl.2012

logo footer