BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Budowa drogi ekspresowej na Okęcie rozpoczęta

Trasa o długości 7,5 km zostanie oddana do użytku w kwietniu 2012 r., czyli przed rozpoczęciem Euro 2012. Całkowity koszt budowy wyniesie ok. 1.1 mld zł.

Wykonawca drogi ekspresowej na Okęcie, austriacka firma Teerag-Asdag, już na początku września przejęła plac budowy. W środę przy ul. Wirażowej na Okęciu minister infrastruktury Cezary Grabarczyk wraz z innymi gośćmi wcisnął guzik, który uruchomił ogromną koparkę. Wczoraj w podobnym gronie spotkali się na Trasie Toruńskiej w Markach, która też ma się zamienić w ekspresówkę aż do mostu Grota-Roweckiego.

Takiego rozwoju infrastruktury ani Polska, ani Warszawa jeszcze nie widziała. To już szósta duża inwestycja rozpoczęta w ostatnim czasie, zachwalał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Budowa drogi ekspresowej umożliwi alternatywne, w stosunku do ul. Rzymowskiego i Marynarskiej, powiązanie południowych dzielnic Warszawy (Ochota, Ursynów, Piaseczno, Wawer) oraz ułatwi dojazd do międzynarodowego portu lotniczego Okęcie im. Fryderyka Chopina, powiedział Jacek Kozłowski.

Odcinek trasy S2 miedzy węzłem Puławska a węzłem Lotnisko stanowi fragment planowanej Południowej Obwodnicy Warszawy. Natomiast odcinek drogi S79 pomiędzy węzłem Marynarska a węzłem Lotnisko stanowić będzie przedłużenie przyszłej trasy NS w kierunku południowym.

Zmodernizowane zostanie torowisko tramwajowe wraz z pętlą przy ul. Marynarskiej. Zgodnie z decyzją środowiskową powstaną ekrany akustyczne, separatory oraz pasy zieleni. W rejonie Międzynarodowego Portu Lotniczego Okęcie wybudowana będzie kładka dla pieszych.

Duże problemy z przejazdem zaczną się już za półtora miesiąca. Wojciech Dąbrowski, szef GDDKiA na Mazowszu  przyznał, że projekt jest skomplikowany. Trzeba przebudować wiele lokalnych ulic na Służewcu (Taśmową), Okęciu (Wirażową i Kinetyczną) i w zielonej części Ursynowa (Taneczną, Poloneza, Oberka i Karnawału).

Pasażerów czeka wstrzymywanie ruchu tramwajów, bo będzie przesuwana pętla na Służewcu. Niestety, przy okazji nie uda się jej zbliżyć do stacji kolejowej, co znacznie ułatwiłoby przesiadki dla dojeżdżających tu pociągami podmiejskimi z Piaseczna, Zalesia Górnego i Góry Kalwarii.

A co z resztą Południowej Obwodnicy Warszawy, która zapewni połączenie lotniska z autostradą A2?

Dyrektor Dąbrowski powiedział, iż sąd odrzucił protesty i jest prawomocna decyzja lokalizacyjna. W październiku wystąpię do wojewody o pozwolenie na budowę, równolegle będziemy szukać wykonawcy. Przy zachowaniu wszystkich procedur zimą powinny się zacząć prace, zapewnia Dąbrowski.

źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna, www.wnp.pl
zdjęcie: www.emmerson.pl

logo footer