BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Przekazano pozwolenie na budowę obwodnicy południowej Gdańska

Wojewoda pomorski Roman Zaborowski przekazał w poniedziałek GDDKiA pozwolenie na budowę obwodnicy południowej Gdańska. Budowa 18-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S-7 ma rozpocząć się w październiku, a nowa trasa ma być gotowa w maju 2012 roku.

Nowy, dwujezdniowy fragment drogi ekspresowej S7 połączy autostradę A1 i obwodnicę Trójmiasta z drogą krajową nr 7 w miejscowości Koszwały (Pomorskie).

Dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA Franciszek Rogowicz powiedział, że powstanie obwodnicy zlikwiduje korki w Gdańsku. Droga pozwoli na skrócenie czasu przejazdu przez miasto oraz wyeliminowanie pojazdów ciężarowych i dostawczych z ulic Trójmiasta.

Badania ruchu drogowego wskazują, że codziennie drogą krajową nr 7 wjeżdża do centrum Gdańska ok. 30 tys. samochodów, a drogą krajową nr 1 ok. 12 tys.

Powstanie obwodnicy przyczyni się także do usprawnienia komunikacji pomiędzy terenami portowymi w Gdańsku i w Gdyni, a autostradą A1.

Koszt inwestycji szacuje się na 1,3 mld zł. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Krajowego Funduszu Drogowego.

Wojewoda wręczył także pozwolenie na rozbudowę węzła "Karczemki" na obwodnicy Trójmiasta, dzięki któremu znacznie poprawi się jej połączenie z drogą krajową nr 7. Inwestycja ma się rozpocząć w styczniu. Węzeł, który ma być największym bezkolizyjnym połączeniem dróg w województwie pomorskim, ma być oddany do użytku w maju 2012 roku.

Realizacja obu inwestycji związana jest z Euro 2012. Chcemy zdążyć przed Euro 2012, choć terminy są napięte, a inwestycje trudne i kosztowne, podkreślił Rogowicz.

Obecny na uroczystości szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak poinformował dziennikarzy, że w najbliższych tygodniach można się spodziewać wpisania do Krajowego Planu Drogowego dwóch kolejnych inwestycji drogowych z Pomorza, tj. mostu na Wiśle w Kwidzynie i drogi S6 łączącej Słupsk z Trójmiastem.

Wpisanie inwestycji do planu oznacza, że będą zapewnione pieniądze na ich budowę.

źródło: PAP
zdjęcie:

logo footer