BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Gdański szpital na Zaspie zapleczem medycznym na Euro 2012

Położony najbliżej budowanego stadionu w Letnicy - Szpital Specjalistyczny na gdańskiej Zaspie pilnie potrzebuje inwestycji "w mury". Nie ulega wątpliwości, że właśnie ten szpital, wraz ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, pełnić będzie rolę zaplecza medycznego dla setek tysięcy kibiców.

Od wielu lat na remont w gdańskim szpitalu czeka laryngologia oraz oddział okulistyki, znany na Pomorzu m.in. z perfekcyjnie przeprowadzanych operacji zaćmy. Gruntownej modernizacji wymaga blok operacyjny, który spełnia co prawda wszystkie wymogi sanepidu, ale wprost "dusi się" w ciasnocie.

Leszek Czarnobaj, wicemarszałek odpowiedzialny na Pomorzu za zdrowie, mówi, że o Zaspie pamięta i że do Euro 2012 roku szpital będzie jak nowy.

Komfort pracy chirurgów i instrumentariuszek zwiększa bezpieczeństwo chorych podczas operacji. Ciasnota uniemożliwia stosowanie nowych technologii medycznych, bo potrzebna do tego aparatura po prostu się na bloku nie mieści, tłumaczy Krystyna Paszko, pielęgniarka koordynująca ds. epidemiologii i zakażeń szpitalnych. Tracą na tym pacjenci.

Blok operacyjny oddano do użytku w 1985 roku i od tego czasu ani razu nie był on gruntownie modernizowany. Problem w tym, że dwadzieścia lat temu wykonywano na nim rocznie 6300 operacji, a dziś ich liczba wzrosła do 12 tysięcy.

Ostatnio Departament Zdrowia przyznał szpitalowi pieniądze na wieloetapową inwestycję pod tytułem "klimatyzacja". Bez niej szczególnie ostatnie lato dało się personelowi we znaki. Trudno operować, gdy pot leje się z czoła.

Blok operacyjny nie spełnia wymogów rozporządzenia ministra zdrowia z listopada 2006 roku, przyznaje Renata Grzebalska, kierownik bloku operacyjnego. Nie ma gdzie urządzić na nim sali wybudzeń dla chorych, nie ma jak zorganizować komunikacji, by wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie dla pacjentów. Lista tego, co trzeba zmienić na bloku, jest długa.

Problemów jest wiele, a do Euro 2012 coraz mniej czasu.

źródło: www.gdansk.naszemiasto.pl
zdjęcie: www.mojeosiedle.pl

logo footer