BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Hotel na Euro 2012 w Babim Jarze?

Władze Kijowa chcą zbudować hotele na Euro 2012. Jeden z nich ma stanąć w miejscu, gdzie Niemcy dokonali masakry Żydów.

Pomysł na budowę hotelu ma być forsowany przez mera Kijowa Leonida Czernoweckiego, który ma ambitne plany przemiany rozległych miejskich nieużytków w tętniące życiem osiedla, na których mogą wyrosnąć biurowce, hotele i apartamentowce. Euro 2012 i brak odpowiedniej bazy turystycznej dla kibiców byłby dobrym pretekstem do realizacji tych planów.

Kompleks w Babim Jarze ma być jednym z 28 nowych hoteli, których budowę zaaprobowała kilka dni temu rada miejska. Hotel ma powstać w miejscu pochówków ofiar lub w niedalekiej odległości od nich. 

Projekt wywołał sprzeciw wśród członków ukraińskiej społeczności żydowskiej. Będziemy protestować, powiedział Josyp Ziselc, szef związku organizacji i społeczeństw żydowskich na Ukrainie.

Jeśli kilka lat temu udało nam się zmusić organizację Joint, by odstąpiła od swoich planów, to obecne władze Kijowa też od nich odstąpią, deklaruje Ziselc.

W 2003 roku żydowska organizacja Joint przyznała 10 mln dolarów na budowę w Babim Jarze Centrum Społeczności Żydowskiej. Przedsięwzięcie zaaprobowały lokalne władze, ale Ziselc je uniemożliwił. Wytłumaczył kijowskim radnym, że w miejscu kaźni nie powinny być prowadzone żadne prace budowlane.

Pomysł budowy hotelu dla kibiców piłkarskich w Babim Jarze wywołał również protesty w Izraelu. To bardzo zły pomysł. Nie wolno zacierać śladów takich straszliwych zbrodni, Adam Aptowicz, mieszkający w Izraelu działacz społeczny, który zajmuje się upamiętnianiem miejsc Holokaustu na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Według niego miejsce zbrodni w Babim Jarze powinno na zawsze pozostać miejscem pamięci o Holokauście.

Byłem w Kijowie i doskonale znam sytuację. Nie jest to miasto, które cierpi na brak ziemi pod zabudowę. Mam nadzieję, że władze miejskie zmienią lokalizację tego hotelu. Likwidacja monumentu upamiętniającego zbrodnię w Babim Jarze i postawienie na jej miejscu budynku to pierwszy krok do zapomnienia o niej, podkreśla Aptowicz.

W Babim Jarze jesienią 1941 roku Niemcy i Ukraińcy wymordowali ponad 30 tysięcy ukraińskich Żydów. Wcześniej wąwóz ten służył za miejsce kaźni sowieckim oprawcom z NKWD.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: www.cetad.pl

logo footer