BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

WHO sprawdza Warszawę przed Euro 2012

Szpital Bródnowski ma zabezpieczać kibiców, kontuzjowani piłkarze mają trafiać do lecznicy w szpitalu przy Szaserów, a VIP-y do placówki MSWiA. Większość warszawskich szpitali będzie brała udział w medycznym zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Delegacja ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sprawdzała, jak Warszawa jest przygotowana do obsługi wielu rannych na raz, np: przy ataku terrorystycznym.

Eksperci z WHO poznali plany opieki medycznej na Stadionie Narodowym. Wcześniej byli w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, porcie lotniczym na Okęciu oraz w kilku warszawskich szpitalach. W grudniu mają sporządzić raport, w którym ocenią to, co widzieli i wskazać, co jeszcze trzeba poprawić.

Choć ostateczne decyzje dotyczące organizacji opieki medycznej tysięcy kibiców, setek VIP-ów oraz piłkarzy jeszcze nie zapadły, są już konkretne plany. Kibicami na Stadionie Narodowym ma zajmować się ok. stu osób. Będą wśród nich: lekarze i dwuosobowe patrole składające się z wolontariusza i ratownika medycznego.

Na stadionie powstaną punkty pierwszej pomocy. Osoby wymagające dodatkowych badań lub bardziej specjalistycznej pomocy będą karetkami przewożone do szpitala Bródnowskiego. Z obsługi innych meczów wiemy, że podczas jednego spotkania zwykle pomocy potrzebuje ok. stu osób. Z tego zwykle tylko jedna musi być hospitalizowana, a najwyżej 10 trzeba zawieźć do szpitala, opowiada Elżbieta Lipska, koordynator krajowy ds. opieki medycznej PL.2012.

Dr Lipska podkreśla, że większość pomocy będzie udzielana na stadionie lub strefach kibica tak, żeby do szpitali trafiały tylko najbardziej pilne przypadki. W całym mieście w istniejących przychodniach mają powstać specjalne gabinety dla przyjezdnych, w których obsługa i lekarze będą anglojęzyczni.

Agnieszka Jeziorska, rzecznik prasowy szpitala Bródnowskiego w Warszawie, wyjaśnia, że aby ich lecznica spełniała wszystkie wymogi UEFA musi rozbudować Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz wybudować lądowisko dla helikopterów. Jeśli tylko zapadnie decyzja, że faktycznie jesteśmy szpitalem referencyjnym dla Stadionu Narodowego, zdążymy do Euro 2012, podkreśla.

VIP-y, czyli premierzy, prezydenci, wysocy urzędnicy UEFA i sponsorzy będą leczeni w szpitalu MSWiA. Natomiast kontuzjami piłkarzy ma się zajmować szpital przy Szaserów.

Nadal nie wiadomo, ile powstanie stref kibica. Rozważanych jest kilka: główna przy Pałacu Kultury i Nauki, druga na Polach Mokotowskich, trzecia na Agrykoli, a czwarta w Parku Skaryszewskim. Każde z tych miejsc będzie podporządkowane innemu szpitalowi.

Kibiców spod Pałacu Kultury karetki mają wozić do szpitala Czerniakowskiego oraz Wolskiego, fanów z Agrykoli do szpitala im. Orłowskiego przy Czerniakowskiej, ze strefy na Pradze do szpitala Grochowskiego i Praskiego.

Szpital Bielański ma udzielać pomocy turystom, którzy zatrzymają się na polu karawaningowym, które ma powstać na lotnisku Bemowo. Placówka przy Banacha ma pełnić zabezpieczenie medyczne dla lotniska na Okęciu.

Prócz organizacji najważniejsza jest informacja o opiece medycznej. Musimy zrobić wszystko, aby dotarła ona do kibiców poprzez ulotki, plakaty czy infolinie. O powodzeniu opieki medycznej będzie decydowało nie to, ile mamy karetek, ale czy wolontariusze będą wiedzieli, dokąd pokierować turystów potrzebujących pomocy, mówi Lipska.

Wolontariusze mają być także w szpitalach, gdzie będą kierować pacjentów do odpowiednich miejsc. Mają mówić w kilku językach. Także w karetkach mają być słowniczki ze słówkami.

źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
zdjęcie: www.medicalonline.pl

logo footer