BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych o Euro 2012

Problematykę bezpieczeństwa na stadionach oraz współpracy międzynarodowej w kontekście organizacji Euro 2012 omawiano wczoraj w Warszawie podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele niemieckiej Narodowej Komisji Sportu i Bezpieczeństwa. Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa na imprezach sportowych Juergen Schubert (koordynował działania służb podczas meczu Euro2008 Polska-Niemcy) ocenił, że mistrzostwa te przebiegły bez większych zakłóceń m.in. dzięki wymianie międzynarodowych doświadczeń. Teraz te doświadczenia chcielibyśmy przekazać do Polski, powiedział dziennikarzom Schubert.

Jak podkreślił, jedną z najważniejszych kwestii związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa jest międzynarodowa współpraca, a w szczególności działania prewencyjne, zakazy stadionowe oraz dobre rozpoznanie środowiska stadionowych bandytów.

Ekspert zaznaczył, że podczas mistrzostw organizowanych w Niemczech bardzo pomocne były działania strony brytyjskiej, która nałożyła 3,5 tys. zakazów stadionowych na swoich kibiców-chuliganów, dzięki czemu te osoby do Niemiec nie przyjechały.

Schubert wyjaśniał też jak zakaz stadionowy stosowany jest w Niemczech. Polega on na tym, że dany kibic nie może wejść na stadion, co jest sprawdzane przy wydawaniu biletów na mecze. Inną formą egzekucji zakazu jest obowiązek stawiennictwa w komendach policji osoby objętej takim zakazem w czasie imprezy.

Zwracamy się również bezpośrednio do osób, o których wiemy, że mogą stanowić zagrożenie, informując je, że są zarejestrowane. W ostateczności taka osoba, jeśli złamie zakaz, może być osadzona w areszcie, powiedział przedstawiciel niemieckiej delegacji. Jak poinformował, przed mistrzostwami w Niemczech funkcjonariusze odwiedzili ponad 8 tys. takich osób w ich domach lub w ich miejscach pracy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, który przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa Imprez Sportowych powiedział, że tego typu spotkania mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na stadionach. Cały czas podkreślamy potrzebę ścisłego współdziałania podmiotów, które zajmują się sportem, zarówno kibiców, klubów sportowych jak i agend państwowych, rządowych i samorządowych, powiedział Rapacki.

No posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w ramach ogólnopolskiego konkursu dla samorządowców "Bezpieczeństwo Imprez Sportowych". Nagrody - 50, 30 i 20 tys. zł - przyznano dla najlepszych projektów popularyzowania zasad kulturalnego kibicowania oraz sportu jako formy spędzania wolnego czasu.

Wyróżnione zostały Urząd Miejski w Łęknicy (3. nagroda), UM w Gorzowie Wielkopolskim (2. nagroda) i starostwo powiatowe w Policach (1. nagroda). Jak podkreślił Rapacki na poziomie wojewódzkim do konkursu zgłoszono 44 projekty, a 28 najlepszych wpłynęło do MSWiA, gdzie specjalna komisja wyłoniła laureatów.

Podczas poniedziałkowego spotkania Rada wysłuchała także informacji instytucji i organizacji wchodzących w skład tego gremium o bieżących i planowanych inicjatywach mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na imprezach sportowych.

Komenda Główna Policji przedstawiła statystyki wydarzeń o charakterze chuligańskim na polskich stadionach od 1 sierpnia br, to jest od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Tego typu incydentów zanotowano 84, a do sądów skierowano 195 spraw przeciwko ich uczestnikom. Policjanci zwracają jednocześnie uwagę, że wyraźnie zauważana jest tendencja przenoszenia przez kibiców zachowań chuligańskich ze stadionów w inne miejsca.

Na zjawiska o charakterze rasistowskim czy antysemickim zwróciła uwagę pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska. Zapowiedziała jednocześnie, że w połowie października w Polskim Komitecie Olimpijskim odbędzie się konferencja poświęcona zwalczaniu zachowań rasistowskich, w której wezmą udział przedstawiciele UEFA i organizacji pozarządowych.

Chcę doprowadzić do podpisania podczas tej konferencji deklaracji antyrasistowskiej przez prezesów wszystkich polskich związków sportowych. Radziszewska wyraziła także nadzieję, że Polski Związek Piłki Nożnej jak najszybciej przyjmie i wprowadzi w życie dyrektywę FIFA w tej sprawie przewidującą bardzo surowe kary, także sportowe, dla klubów których kibice dopuszczą się takich zachowań.

Szereg programów skierowanych do dzieci i młodzieży wdraża Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jednym z nich jest przeciwdziałanie agresji poprzez sport, realizowany już w większości województw. Wspólnie ze spółką PL.2012 prowadzona jest akcja edukacyjna "Kibice Razem" prowadzona już z myślą o Euro 2012.

Bezpieczeństwu imprez sportowych poświęcona będzie organizowana przez PZPN, pod patronatem MSWiA oraz Komendy Głównej Policji, konferencja "Bezpieczne stadiony" zaplanowana na początek listopada w Kielcach.

Głównymi tematami będą infrastruktura sportowa stadionów piłkarskich i kwestie bezpieczeństwa podczas piłkarskich mistrzostw Euro 2012, a jednym z gości ma być ekspert UEFA Mark Timmer. Podczas konferencji ogłoszone zostaną wyniki tradycyjnego konkursu na bezpieczny stadion.

Rada ds. Bezpieczeństwa Imprez Sportowych jest organem opiniodawczo-doradczym premiera. Koordynuje działania resortów oraz służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i dąży do wyeliminowania ze stadionów i boisk zachowań agresywnych.

źródło: PAP
zdjęcie: www.tvnwarszawa.pl

logo footer