BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Stadion w Kijowie najlepszym miejscem na finał Euro 2012

Stadion Olimpijski w Kijowie jest najlepszym miejscem dla rozegrania finałowego meczu Euro 2012, uważa Siergiej Dracz, szef projektu rekonstrukcji obiektu, zastępca ministra ds. rodziny, młodzieży i sportu Ukrainy.

Dracz wizytował w poniedziałek obiekt z grupą dziennikarzy ukraińskich i korespondentów zagranicznych z Polski, Rosji, Białorusi, Gruzji, Niemiec i Mołdawii.

Zapoznając dziennikarzy ze szczegółami projektu, opracowanego przez grupę niemieckich architektów z pracowni GMP, Dracz podkreślił unikalność zastosowanych rozwiązań, powodujących, że kijowski stadion będzie, jego zdaniem, przewyższał swymi walorami wszystkie inne stadiony przygotowujące się do piłkarskich mistrzostw Euro 2012.

Stadion Olimpijski w Kijowie, z przewidywaną liczbą miejsc 69 004, będzie największy pod względem pojemności. Trybuny w całości osłonięte będą półprzezroczystym dachem z wysokiej jakości materiałów.

Konstrukcja dachu zabezpiecza widownię przed kaprysami aury, a jednocześnie zapewnia murawie boiska dostęp dziennego światła. Stadion będzie nie tylko spełniał wszystkie wymogi UEFA dla obiektów klasy "elite" ale i odpowiadał warunkom stawianym arenie meczów finałowych największych imprez, podkreślił Siergiej Dracz.

Szef projektu rekonstrukcji stadionu powiedział, że prace budowlane na obiekcie wkraczają właśnie w najbardziej intensywną fazę. Roboty prowadzone są na dwie, trzy zmiany, bez przestojów, na wielu frontach równocześnie.

Gotowy jest już w 90 procentach pierwszy poziom trybun, na których trzeba tylko zamontować krzesełka. Zgodnie z założeniami zakończyły się już budowa ciągów komunikacyjnych na dolnym poziomie oraz wymiana instalacji przebiegających pod stadionem. Trwa wzmacnianie fundamentów górnego poziomu trybun i północnej bramy wjazdowej oraz montowanie specjalnej konstrukcji podtrzymującej dach nad trybunami.

Na placu budowy pracuje obecnie 1060 pracowników oraz blisko 140 techników i inżynierów. W sierpniu rozpoczęły się prace przy realizacji jednego z najtrudniejszych zadań - montażu masztów i elementów podtrzymujących dach.

Linowo-membranowa konstrukcja z półprzezroczystego materiału syntetycznego, wzmocnionego włóknem szklanym, dawać będzie osłonę przez deszczem i słońcem, zapewniając jednocześnie dostateczne oświetlenie i dobre właściwości akustyczne.

Prace przy całej sportowej infrastrukturze przebiegają zgodnie z harmonogramem zaakceptowanym przez UEFA. Stadion Olimpijski w Kijowie, który zostanie oddany do użytku w czerwcu 2011 roku, ma wszelkie szanse stać się główną areną Euro 2012, na której odbędzie się finałowy mecz mistrzostw, zapewnił Dracz.

źródło: PAP
zdjęcie: Sergiy Chuzavkov AP

logo footer