BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Będą lekkoatletyczne Orliki

Dofinansowanie budowy 21 lekkoatletycznych Orlików zadeklarował minister sportu po świetnym występie lekkoatletów na mistrzostwach świata. Końskie i Ostrowiec znalazły się na liście obiektów, które mają powstać do 2012 roku.

W ramach programu "Orlik" buduje się boiska dla piłkarzy nożnych, a także do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki. Koszty inwestycji pokrywają po równo: budżet państwa, samorząd województwa i gminy lub powiatu.

Postulat budowy na podobnych zasadach obiektów dla "królowej sportu" zgłoszono na styczniowym zjeździe Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Złożyliśmy wniosek w Ministerstwie Sportu, leżał i czekał na rozpatrzenie. Sprawa nabrała przyspieszenia, gdy na mistrzostwach w Berlinie zdobyliśmy osiem medali, mówi Paweł Bartnik, wiceprezes PZLA. I przypomina, że podczas spotkania z medalistami minister sportu Mirosław Drzewiecki zadeklarował dofinansowanie budowy 21 lekkoatletycznych Orlików.

Jak wyjaśnia wiceprezes PZLA, to będą praktycznie całe stadiony - z 400-metrową bieżnią ze sztucznego tworzywa, o czterech lub sześciu torach, a na ostatniej prostej sześciu lub ośmiu, ze skoczniami i rzutniami.

Przy każdym boisku powstanie także niezbędne zaplecze, z szatniami i budynkiem administracyjnym. Na takim obiekcie będzie można nie tylko trenować, ale nawet rozgrywać mistrzostwa Polski w niektórych konkurencjach, jak bieg na 10 000 m czy wieloboje, podkreśla Bartnik.

Wojewódzkie związki lekkiej atletyki zgłaszały propozycje lokalizacji tych obiektów, samorządy zadeklarowały gotowość przystąpienia do budowy i w ten sposób powstała lista 21 miejscowości, którą w prezes PZLA Jerzy Skucha złoży w Ministerstwie Sportu.

Lekkoatletyczne Orliki powstawać będą głównie w mniejszych ośrodkach, a z miast wojewódzkich tylko w Warszawie i Bydgoszczy. Z województwa świętokrzyskiego gotowość udziału w tym przedsięwzięciu zadeklarował powiat ostrowiecki i gmina Końskie.

Powiat chce budować lekkoatletyczny Orlik w miejscu tzw. stadionu międzyszkolnego przy ul. Żeromskiego w Ostrowcu. Obecnie znajduje się tam bieżnia o nietypowym obwodzie 345 m, na której rozgrywane są wszystkie zawody w mieście. Budowę lekkoatletycznego obiektu z prawdziwego zdarzenia planowano tam już od kilku lat.

Także Końskie przymierzały się do budowy bieżni i innych urządzeń na terenach miejskiego stadionu. Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, mówi, że dokumentacja budowlana już jest. Jeśli zajdzie potrzeba, można zmodyfikować projekt. Teren na taką inwestycję jest idealny - w środku dużego osiedla, w pobliżu zespołu szkół z dużą salą gimnastyczną.

Lekkoatletyczny Orlik będzie kosztował ok. 6 mln zł. Minister Drzewiecki zadeklarował dofinansowanie 21 obiektów, które mają powstać do końca 2012 roku.

źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
zdjęcie: www.skyscrapercity.com

logo footer