BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Budowa wrocławskiego stadionu w zgodzie ze środowiskiem

Z terenu budowy wrocławskiego stadionu piłkarskiego przygotowywanego na Euro 2012, zostały usunięte specyficzne rośliny. Przeniesiono je do nowego zbiornika wodnego, zaś stare jeziorko zasypano.

Pływacz zwyczajny jest jednym z niewielu mięsożernych gatunków roślin, występujących w Polsce w naturze. Jego charakterystyczną cechą jest fakt, że pozbawiony jest systemu korzeniowego, przez co roślina swobodnie unosi się na wodzie, a odżywia się głównie drobnymi skorupiakami, zasysając je za pomocą drobnych pęcherzyków wraz z wodą.

Aby przenieść roślinę trzeba było poczekać na właściwy dla pływacza moment wzrostu. Akcja polegała na ręcznym wyławianiu dryfujących pędów, by następnie w foliowych torbach przetransportować je do zbiornika położonego niedaleko placu budowy stadionu, powiedziała rzeczniczka prasowa spółki Wrocław 2012 Magdalena Malara.

W sumie odłowiono 67 roślin o długości od 10 do 50cm. Część z nich miała już zawiązane pędy, z których na wiosnę przyszłego roku rozwiną się nowe rośliny.

Malara zaznaczyła, że była to już druga akcja, mająca na celu zachowanie chronionych gatunków, występujących w sąsiedztwie placu budowy wrocławskiego stadionu. Wiosną 2009 r. przeniesione zostały płazy i gady.

Czynności związane z przenoszeniem pływacza zwyczajnego trwały dwa tygodnie i nie wpłynęły na przebieg prac budowlanych na terenie areny.

Akcja przenoszenia pływacza, podobnie, jak wcześniejsza przeprowadzka zwierząt, została przeprowadzona pod kontrolą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

źródło: PAP
zdjęcia: www.2012.wroc.pl

logo footer