BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Euro 2012 szansą na wypromowanie Polski

Zgodna opinia ekspertów mówi, iż wielka impreza sportowa, skupiająca na sobie uwagę milionów ludzi, jest ogromną szansą na zbudowanie pozytywnego wizerunku kraju, promocji miast-gospodarzy, rozwoju turystyki, a także przyciągnięcia zagranicznych inwestorów.

O sposobach wykorzystania potencjału Euro 2012 dla promocji Polski dyskutowali w środę w Warszawie uczestnicy seminarium zorganizowanego przez fundację Warsaw Destination Alliance, Brytyjsko-Polską Izbę Handlową oraz stację telewizyjną BBC Word News we współpracy ze spółką PL.2012.

Polska cieszy się opinią kraju świetnie radzącego sobie z obecną globalną sytuacją ekonomiczną. Zbliżające się mistrzostwa Europy są kolejną okazją do zaprezentowania kraju od jak najlepszej strony. Chcemy, aby Polska jak najlepiej wykorzystała szanse, które niesie ze sobą organizacja tak prestiżowej imprezy, dlatego postanowiliśmy zorganizować seminarium dla osób bezpośrednio zaangażowanych w organizację Euro 2012, wyjaśnił jeden z pomysłodawców spotkania, prezes Warsaw Destination Alliance, Alex Kloszewski.

Kloszewski podkreślił, że osobiście miał okazję obserwować, jak w ostatnich latach zmienia się obraz Warszawy i docenia działania promocyjne podejmowane zarówno przez władze miasta jak i przez szereg instytucji i organizacji. Zwrócił jednak uwagę, że są to często okazjonalne akcje, a głównym ich mankamentem jest brak współpracy i wspólnej polityki promocyjnej różnych podmiotów. Jego zdaniem tylko wspólne, planowe działanie instytucji odpowiedzialnych za promocję może przynieść pozytywne efekty.

Z tą opinią zgadza się prezes spółki PL.2012 Marcin Herra. To trudniejsze niż budowa stadionów, dróg czy autostrad, powiedział, mając na myśli skoordynowania działań promocyjnych. Tymi sprawami zajmuje się 14 instytucji, z którymi pracujemy, dążąc do zbudowania wspólnego planu.

Zdaniem prezesa spółki PL.2012 motywem przewodnim takiego planu musi być budowanie wizerunku kraju nowoczesnego, otwartego na świat, który nie musi się kojarzyć wyłącznie z nazwiskami wielkich Polaków czy walorami przyrody.

Są dobre i złe przykłady jak wielka impreza sportowa wpływa na wizerunek kraju gospodarza - mówił, przypominając sukces Niemiec przy okazji MŚ 2006 czy australijskiego Sydney, organizatora igrzysk olimpijskich i niepowodzenie Aten, które nie potrafiły wykorzystać swej olimpijskiej szansy.

Mistrzostwa świata w Niemczech pokazały, że gospodarze są gościnnym, przyjacielsko nastawionym do przyjezdnych, otwartym i pełnym entuzjazmu społeczeństwem i potrafią nie tylko perfekcyjnie przygotować i przeprowadzić turniej ale i zapewnić niezapomnianą atmosferę wielkiego sportowego święta, przypomniał Alex Kloszewski.

Henrik von Arnold, szwedzki specjalista zajmujący się strategią promocyjną miast, zwrócił uwagę na rolę mediów, ogólnokrajowych i lokalnych, które muszą być równoprawnymi partnerami w działaniach promocyjnych. Bardzo ważne jest - jego zdaniem - ułożenie tej współpracy na zasadach partnerstwa i uzyskanie zrozumienia a także akceptacji dla celów i metod promocji.

Do tej opinii nawiązała Agnieszka Tałasiewicz, partner w firmie Ernst&Young przytaczając przykład Barcelony, która skupiła na sobie uwagę świata podczas igrzysk olimpijskich 1992 roku, a dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie.

Ludzie, którzy zaczęli przyjeżdżać do Barcelony i polubili to miasto, przejęli w pewnym sensie stery akcji promocyjnej - popularyzując stolicę Katalonii poprzez kulturę i sztukę. Liczne książki, albumy, wydawnictwa, a także popularne filmy sprawiają, że już nie olimpiada, a uroda, charakter i atmosfera miasta przyciąga do niego miliony turystów.

Mówiąc o biznesowych efektach promocji Tałasiewicz przyznała, że choć sytuacja gospodarcza Polski jest oceniana pozytywnie przez międzynarodowe kręgi gospodarcze i zainteresowanie polskim rynkiem jest duże, zagraniczni inwestorzy są dziś bardzo ostrożni z powodu ogólnej sytuacji w światowej gospodarce.

Promocja Polski często skierowana jest na walory naturalne, przyrodnicze, a to nie zainteresuje inwestorów, uważa Agnieszka Tałasiewicz. Trzeba także pokazywać Polskę jako kraj przychylny, przyjazny i bezpieczny dla zagranicznego biznesu.

źródło: PAP
zdjęcie: www.trampolina.com.pl

logo footer