BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ukraina bez pieniędzy na przygotowania do Euro 2012

Ukraińska wojna pomiędzy prezydentem, premierem i parlamentem, z Euro 2012 w tle, przybiera na sile. Wiktor Juszczenko po raz kolejny odmówił podpisania ustawy o przygotowaniach do turnieju, a tym samym zablokował wypłatę pieniędzy.

Władze lokalne przekonują, że  bez wsparcia rządu nie będzie finału w Kijowie. Rząd szuka pieniędzy, by uratować Euro 2012. A możliwości zbyt wielu nie ma. Jedną z najpoważniejszych miał być bank narodowy, a raczej jego rezerwy finansowe.

Z tego źródła premier Ukrainy Julia Tymoszenko chciała przeznaczyć prawie 10 mld hrywien na przygotowania związane z Euro 2012. Wiktor Juszczenko jednak się przeciwstawił. Najpierw zawetował ustawę o przygotowaniach do Euro 2012, a gdy to zostało odrzucone, oficjalnie poinformował, że i tak dokumentu nie podpisze.

Ukraińska kasa na przygotowania do Euro 2012 świeci pustkami, czas ucieka, a władze lokalne załamują ręce. Dużych projektów infrastrukturalnych bowiem nie są w stanie udźwignąć, a bez budowy dróg, hoteli i lotnisk turnieju nie będzie.

Jewhen Czerwonenko, wicemer Kijowa odpowiedzialny za organizację Euro 2012 w stolicy Ukrainy przyznał, że bez finansowego wsparcia ze strony rządu finału w tym mieście nie będzie. Według Czerwonenko wszelkie próby zdobycia kapitału przez władze Kijowa są torpedowane przez rządowych urzędników.

Czas ucieka, a ciągle nie wiadomo skąd rząd weźmie pieniądze, by należycie przygotować mistrzostwa. A czasu pozostało naprawdę niewiele. O tym w ilu, i w których miastach Ukrainy odbędzie się Euro 2012, UEFA zdecyduje na początku grudnia.

Tymczasem w ostatnim czasie wyszły na jaw też i inne niepokojące sygnały. Najpierw światło dzienne ujrzał tajny raport UEFA, w którym stwierdzono, że nie ma szans, by stadion we Lwowie powstał na czas. Kontrola ujawniła również nieprawidłowości w Kijowie.

Dyrektor Euro 2012 Martin Kallen powiedział, że widzi postęp w przygotowaniach Ukrainy do Euro 2012. To samo jednak mówił w maju, gdy UEFA decydowała o liczbie miast - gospodarzy. W efekcie przyjęcia mistrzostw może być pewny jedynie Kijów i to na razie bez finału.

źródło: www.sport.pl
zdjęcie: www.uefaeurocup.eu

logo footer