BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Właściciele już nie zablokują inwestycji związanych z Euro 2012

Szybkie ścieżki wywłaszczeniowe na Euro 2012 już obowiązują. Organizatorzy mistrzostw w piłce nożnej będą więc mogli łatwiej pozyskać nieruchomości pod planowane inwestycje drogowe i stadiony.

Szybszą realizację inwestycji budowlanych ma zapewnić nowelizacja ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012, która wchodzi dziś w życie.

Zgodnie z tą nowelizacją nie będzie już konieczności wydawania dwóch odrębnych decyzji - o lokalizacji inwestycji i o wywłaszczeniu gruntów pod nią potrzebnych. Teraz obie te decyzje będą mogły znaleźć się w jednym akcie.

Lokalizacja przedsięwzięcia Euro 2012 oraz wywłaszczenie będą objęte jedną decyzją. Nie będzie więc odrębnego postępowania wywłaszczeniowego. Przeniesienie własności nieruchomości pod przedsięwzięcie będzie automatyczne i nastąpi z mocy prawa w momencie, gdy decyzja lokalizacyjna stanie się ostateczna, mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury.

Dla miast-gospodarzy to bardzo ważna zmiana. Do tej pory rzadko udawało się nabyć nieruchomości w drodze cywilnoprawnych umów z właścicielami. Doświadczył tego m.in. Wrocław, gdzie właścicielka działki zablokowała budowę zjazdu z autostradowej obwodnicy Wrocławia i pętli szybkiego tramwaju plus.

Teraz takie blokowanie nie będzie już możliwe. Od razu po uprawomocnieniu się decyzji o lokalizacji inwestycji, inwestor będzie mógł zająć nieruchomość i rozpocząć prace.

Zgodnie z nową procedurą, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od dnia, w którym decyzja o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 stanie się ostateczna, strony nie dojdą do porozumienia, wysokość odszkodowania ustali wojewoda w drodze decyzji. Wysokość odszkodowania będzie ustalana na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Eksperci mają jednak wątpliwości, czy taki sposób wywłaszczenia i ustalenia wysokości odszkodowania nie narusza konstytucji.

Nowelizacja przyznaje też większą autonomię samorządom. To do nich będzie należało podjęcie decyzji, w oparciu o jakie przepisy chcą realizować swoje inwestycje. Jeżeli uznają, że szybciej wybudują np. drogę potrzebną na Euro 2012, to będą to mogli zrobić to na podstawie tzw. specustawy drogowej. Do tej pory nie mieli oni takich możliwości.

Do inwestora powinno należeć podjęcie decyzji, czy chce zrealizować swoją inwestycję w oparciu o specustawę drogową, lotniskową czy o Euro 2012. Dobrze, że teraz będzie to możliwe, uważa Romuald Nietupski, prezes spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne Euro 2012.

Wszystkie inwestycje, których realizacja rozpoczęła się już na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, mogą być prowadzone według nowych uproszczonych procedur. Do tego konieczny jest wniosek spółki celowej lub innego uprawnionego podmiotu.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.inzynieria.com

logo footer