BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Prawie 300 inwestycji w Master Planie PL.2012

Prawie trzysta pozycji zawiera Master Plan - harmonogram inwestycji i przedsięwzięć związanych z przygotowaniami do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, którego zaktualizowaną wersję opublikowała w czwartek spółka PL.2012.

Plan szczegółowo analizuje postępy przygotowań i realizacji projektów inwestycyjnych Euro 2012. Na stronie spółki, www.2012.org.pl, każdy może śledzić na bieżąco postępy prac przy stadionach, transporcie miejskim, lotniskach, autostradach czy liniach kolejowych.

Harmonogram zawiera również wykaz przetargów zrealizowanych, w trakcie postępowania i planowanych oraz listę projektów już zakończonych. W tabelach jest uwidoczniony inwestor, wykonawca oraz termin wykonania.

Harmonogram każdego z projektów jest planem szczegółowych działań, począwszy od 1 stycznia 2008 roku do momentu zakończenia. W rzeczywistości wiele projektów rozpoczęło się przed tą datą, niektóre nawet kilka lat wcześniej.

Rozpoczynając monitoring inwestycji PL.2012 uznało, że z punktu widzenia organizacji turnieju, ważna jest koncentracja uwagi na tym, co zostało do wykonania przed terminem mistrzostw. Spółka PL.2012 jako punkt wyjścia przyjęła początek 2008 roku, jednakowo dla wszystkich projektów.

Najnowsza wersja Master Planu zawiera także informacje o projektach realizowanych w Chorzowie i Krakowie, mimo że UEFA nie przyznała im organizacji turnieju. Pozostają one jednak w harmonogramie, bowiem realizacja tych projektów została rozpoczęta na warunkach określonych w ustawie o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM. Ustawa ta stworzyła możliwość korzystania z uproszczonych procedur administracyjnych.

Wszystkie projekty podzielone są na kilka głównych kategorii - miasta-gospodarze, a w nich stadion, transport miejski, kolejowy i drogowy, lotnisko i lotniska wspomagające. Przy każdej inwestycji jest graficzna ocena stanu zaawansowania, wskazująca czy projekt jest realizowany z wyprzedzeniem, w terminie, czy też opóźniony.

Według najnowszych danych spółki PL.2012, uzyskanych od inwestorów, wynika, że większość projektów realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Nie ma opóźnień na budowach wszystkich sześciu stadionów, łącznie z Chorzowem i Krakowem.

W terminie realizowane są inwestycje miejskie we Wrocławiu, a opóźnienia notowane są jedynie przy budowie płyty postojowej i infrastruktury lotniska. Podobnie jest w Warszawie, która ma jednak problemy z rozbudową i modernizacją niektórych odcinków dróg. Opóźnia się też dokończenie Terminalu 2 na lotnisku Okęcie. Podobne problemy w Gdańsku dotyczą budowy dwóch ważnych tras.

Znacznie gorsza jest sytuacja w dziale "transport kolejowy". Znacznie opóźnione są projekty modernizacji i remontów dworców kolejowych, zgodnie z planem postępują jedynie prace przy rewitalizacji stacji Wrocław Główny.

Nieco lepiej wygląda sytuacja linii kolejowych, ale tzw. krytyczne opóźnienie, zagrażające realizacji projektu, notowane są na dwóch ważnych odcinkach - Rzeszów - granica z Ukrainą i Warszawa – Łódź.

Zagrożone jest także dokończenie modernizacji tzw. linii średnicowej w Warszawie wraz z przystankiem Warszawa-Stadion.

Spółka PL.2012 zapowiedziała, że Master Plan będzie aktualizowany co kwartał, a kolejna wersja zostanie opublikowana w styczniu 2010 roku.

źródło: PAP
zdjęcie: www.dziennik.pl

logo footer