BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Juszczenko skierował ustawę ws. Euro 2012 do Trybunału Konstytucyjnego

Wiktor Juszczenko skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę przewidującą przekazanie przez Bank Narodowy 10 miliardów hrywien na przygotowania do Euro 2012.

Wcześniej prezydent dwukrotnie wetował ustawę. Weszła ona jednak w życie ponieważ podpisał ją przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn.

W liście do Trybunału Konstytucyjnego Wiktor Juszczenko podkreśla, że głównym zadaniem Banku Narodowego jest zapewnienie stabilności hrywny. Zdaniem prezydenta, realizacja ustawy oznaczałaby, że ta instytucja musiałaby drukować pieniądze bez pokrycia. Doprowadziłoby to do inflacji i upadku hrywny.

Z takim punktem widzenia zgadzają się eksperci oraz członkowie rządu odpowiedzialni za przygotowania do Euro 2012. Wicepremier Iwan Wasunyk stwierdził nawet, że kwota 10 miliardów hrywien, czyli ponad 3 miliardów złotych, nie jest potrzebna.

Nagły spadek wartości narodowej waluty może tylko przeszkodzić w organizacji Euro 2012. Zdaniem Wasunyka, przewidziany w ustawie mechanizm należy zastąpić emisją obligacji. Ponad 2 tygodnie temu prywatne banki kupiły pierwsze papiery wartościowe o wartości 300 milionów hrywien.

źródło: www.polskieradio.pl
zdjęcie:

logo footer