BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

SPEC chce ogrzewać Stadion Narodowy

W bezpośrednim sąsiedztwie powstającego Stadionu Narodowego w Warszawie przebiegają dwie magistrale ciepłownicze należące do Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, dlatego też trwają rozmowy nad podłączeniem stadionu do sieci ciepłowniczej.  
SPEC finalizuje ustalanie treści umowy przyłączeniowej z Narodowym Centrum Sportu. SPEC prognozuje, że umowa zostanie podpisana jeszcze w grudniu br. Według wstępnych ustaleń prace rozpoczną się w czerwcu i zakończą we wrześniu 2010 roku.

SPEC na własny koszt przebuduje magistralę ciepłowniczą, zbuduje ponad 200 metrów przyłącza i wybuduje komorę ciepłowniczą. Obecnie na terenie budowy Stadionu Narodowego powstaje pomieszczenie, w którym ma stanąć w przyszłości węzeł cieplny. Eksperci ze SPEC pomogą optymalnie dobrać urządzenia ciepłownicze.

Projektanci przygotowali 4 makiety przyłączeniowe z osobnymi układami regulacyjno-pomiarowymi ciepła. Ciepło będzie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także do instalacji technologicznych - w tym do podgrzewania murawy stadionu. Przy planowaniu ogrzewania murawy, specjaliści SPEC doradzili, by zamiast wodą, była ona ogrzewana glikolem, który nie zamarza w niskich temperaturach.

Potrzeby cieplne powstającego Stadionu Narodowego wyniosą 16 MW - to potrzeby dwóch warszawskich centr handlowych Promenada i Arkadia lub odpowiednik 3 proc. ciepła, które zużywa cała warszawska Praga.

Od 2004 roku SPEC ogrzewa kompleks sportowy Legii. Ciepło dostarczane jest do ogrzania murawy, budynków, do przygotowania ciepłej wody użytkowej, do celów technologicznych i do wentylacji. Łącznie Legia potrzebuje odrobinę więcej ciepła niż warszawski Ratusz. Ciepło ze SPEC ogrzewa także pomieszczenia i murawę Polonii oaz budynki warszawskiej Gwardii.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.sport.wp.pl
logo footer