BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Euro 2012 w Polsce zgodnie z planem

Przygotowania do Euro 2012 w Polsce idą zgodnie z planem. Wszystkie kluczowe przedsięwzięcia są realizowane - zapewnia ministerstwo sportu. Opóźnienia ma 20 procent wszystkich inwestycji, w przypadku 10 procent z nich sytuacja jest krytyczna. Żeby utrzymać tempo prac miasta-gospodarze będą musiały się jednak mocno zadłużyć.

Minister sportu Adam Giersz powiedział na spotkaniu z prezydentami miast-gospodarzy, że UEFA coraz lepiej ocenia przygotowania naszych wschodnich partnerów Ukraińców. 23 listopada zbiera się Komitet Sterujący UEFA, podczas którego zarekomendowane zostaną miasta ukraińskie pretendujące do roli gospodarzy meczów turnieju finałowego Euro 2012. Cztery polskie miasta - Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk, uzyskały już w maju potwierdzenie swej roli gospodarzy.

Żeby utrzymać tempo prac miasta-gospodarze będą musiały się jednak mocno zadłużyć. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny mówi, że będzie to zadłużenie sięgające granic możliwości, czyli 60 procent dochodów budżetowych. Grobelny skarży się, że budżety miast "skrzypią", bo rząd obniżył podatki.

Giersz przypomniał, że w czerwcu Ministerstwo Sportu i Turystyki zawarło porozumienie z samorządami miast i spółką PL.2012, na mocy którego powstała tzw. Grupa G5. W tym swego rodzaju komitecie decyzyjnym zasiadają oprócz ministra sportu, prezes PL.2012 oraz prezydenci czterech zainteresowanych miast.

Warunkiem powodzenia przygotowań do Euro 2012 jest efektywna współpraca rządu i miast, podkreślił Giersz, dodając, że efekty kilkumiesięcznej działalności G5 potwierdzają zasadność jej istnienia.

źródło: PAP
zdjecie: PL.2012

logo footer