BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Kłopoty na budowie poznańskiego stadionu na Euro 2012

Budowniczy poznańskiego stadionu znów mają kłopoty z montażem konstrukcji dachowej. Nie wpłynie to na termin powrotu piłkarzy Lecha na stadion przy ul. Bułgarskiej, zaplanowany na marzec przyszłego roku.

W poniedziałek na poznańskim stadionie miało rozpocząć się podnoszenie 400-tonowej kratownicy - jednego z elementów konstrukcji dachowej. Konstrukcja ma zostać podniesiona przez trzy dźwigi gąsienicowe na wysokość 58 metrów i umiejscowiona na dwóch kratownicach już wcześniej zamontowanych. Tymczasem prace jeszcze się nie rozpoczęły.

Drogi dojazdowe dla dźwigów miały zbyt słaby grunt, dlatego musieliśmy wymienić podłoże na bardziej nośne o lepszych parametrach wytrzymałościowych. Istniało zagrożenie, że któryś z dźwigów jadąc z takim ciężarem mógłby się zapaść. Naszym nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo pracy na budowie, wyjaśnił Ryszard Dembiński prezes spółki Euro Poznań 2012, która z ramienia miasta nadzoruje budowę stadionu.

Przy wymianie podłoża budowniczy natrafili na ciepłociąg, który podczas przejazdu dźwigów mógł zostać uszkodzony. A to spowodowało, że duża grupa ludzi mieszkających w pobliżu poznańskiego stadionu, mogłaby zostać bez ciepłej wody.

Teoretycznie, to co jest w podłożu, powinno być zinwentaryzowane. Niestety, nie zawsze te mapy, które otrzymujemy są zaktualizowane. Na terenie stadionu było bardzo dużo instalacji słabo prądowych, na przykład kabli telefonicznych, o których na mapach nie było wzmianki. Wspomniany ciepłociąg to kolejny element, który na naszych mapach się nie znajdował, przyznał Dembiński i zapewnił, że kolejna kratownica powinna zostać podniesiona i zamontowana najpóźniej w czwartek. Jeszcze dziś trzy dźwigi podjadą do kratownicy, przygotują się do jej podniesienia, a od czwartku powinna się zacząć cała operacja udźwigu i montażu, powiedział.

W najbliższych dniach powinny pojawić się w Poznaniu elementy nowej murawy i w przyszłym tygodniu moglibyśmy zacząć jej układanie. Co do terminu oddania całości stadionu do użytku - to już problem wykonawcy. Po prostu będzie musiał zwiększyć wydajność pracy, podsumował Dembiński.

źródło: PAP
zdjęcie: www.skyscrapercity.com

logo footer