BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ogromne postępy w przygotowaniach Ukrainy do Euro 2012

Są duże szanse, że 11 grudnia na Maderze UEFA potwierdzi prawo Ukrainy do organizacji Euro 2012 we wszystkich czterech miastach, oświadczył wczoraj w Kijowie minister sportu i turystyki Adam Giersz.

Ukraina dokonała ogromnych postępów w przygotowaniach. Tydzień temu byliśmy w Szwajcarii, gdzie eksperci UEFA prezentowali raporty ze stanu przygotowań Polski i Ukrainy, które wskazują, że Ukraina ma szansę na organizację Euro 2012 w czterech miastach, powiedział Giersz po rozmowach ze swoimi ukraińskimi partnerami.

Giersz, który przebywa na Ukrainie w roli ministra sportu po raz pierwszy, spotkał się z wicepremierem Iwanem Wasiunykiem, koordynującym sprawy związane z Euro 2012 z ramienia ukraińskiego rządu, oraz swym odpowiednikiem, ministrem ds. rodziny, młodzieży i sportu Jurijem Pawłenką.

Jest mi miło, że przygotowania Polski przebiegają stabilnie, lecz jestem także wdzięczny, że minister Giersz podziela stanowisko rządu ukraińskiego, że Ukraina jest w stanie przyjąć turniej w czterech miastach, wraz z finałem w Kijowie, oświadczył wicepremier Wasiunyk.

Wątpliwości, czy Ukraina da sobie radę z przygotowaniami do turnieju, UEFA wyraziła w maju w Bukareszcie. Ogłosiła tam, że mistrzostwa odbędą się w czterech miastach Polski i prawdopodobnie w czterech ukraińskich. Prawdopodobnie, gdyż UEFA wskazywała na opóźnienia Ukraińców w przygotowaniach. Na ich nadrobienie dostali oni czas do końca listopada.

Choć środowe rozmowy polskiego ministra w Kijowie przebiegały w atmosferze oczekiwania na decyzje, które UEFA podejmie w grudniu, zdołano omówić plany na przyszłość. Ustalono, że w styczniu odbędzie się kolejna narada polsko-ukraińskiego rządowego komitetu organizacyjnego ds. Euro 2012 z udziałem premierów dwóch państw.

Będziemy wtedy rozmawiać o współpracy w takich dziedzinach, jak kwestie wizowe, rozbudowa przejść granicznych oraz wspólne przedsięwzięcia kulturalne, relacjonował Wasiunyk. Nasz sukces zależy nie tylko od przygotowań w każdym z państw z osobna, ale i od pracy, którą wykonamy razem, dodał Giersz.

Problemy wizowe, o których wspomniał wicepremier Wasiunyk, związane są z tym, że obywatele jego kraju, którzy chcą przyjechać do Polski, powinni posiadać wizy. Polacy przy wyjazdach na Ukrainę są z tego obowiązku zwolnieni.

Jeśli problem z wizami dla Ukraińców nie zostanie rozwiązany, w 2012 roku kibice z tego kraju będą mieli problemy ze swobodnym przekraczaniem granicy. Władze w Kijowie i Warszawie chcą tego uniknąć, gdyż Euro 2012 jest przedsięwzięciem organizowanym wspólnie.

W sprawach wiz trzeba będzie zastosować rozwiązania niecodzienne. Będzie to przedmiotem naszych rozmów i jestem przekonany, że znajdziemy jakieś wyjście. Może to być na przykład tymczasowe pozwolenie na przekraczanie granicy bez wizy, na podstawie wykupionego biletu na mecz, oświadczył Wasiunyk.

źródło i zdjęcie: PAP

logo footer