BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Jest już logo turnieju Euro 2012

Dwa kwiaty, symbolizujące Polskę i Ukrainę oraz piłka na zielonej łodydze - tak wygląda oficjalne logo Euro 2012 zaprezentowane wczoraj przez UEFA w Kijowie.

Na 906 dni przed rozpoczęciem turnieju europejska federacja przedstawiła również hasło mistrzostw na Euro 2012. Po polsku brzmi ono:"Razem tworzymy przyszłość", a po angielsku i ukraińsku: "Razem tworzymy historię". Tę rozbieżność tak tłumaczy Adam Giersz, polski Minister Sportu: Radziliśmy działaczom UEFA, żeby w języku polskim nie używać słowa historia, które kojarzy się nam z przeszłością. A my stawiamy na przyszłość i stąd ta różnica.

Logo Euro 2012 odsłonili na Placu Michajłowskim w Kijowie prezydent UEFA Michel Platini, prezes PZPN Grzegorz Lato oraz prezes ukraińskiego związku Hrihorij Surkis. Dziesięć stopni poniżej zera skutecznie odstraszyło widzów, stąd prezentacja, która miała być wielkim wydarzeniem, zgromadziła zaledwie kilkaset osób.


Polsko-ukraiński logo Euro 2012 zaprojektował portugalski artysta Helder Pombinho. Wybrałem kwiaty, bo one symbolizują rozkwit obu państw, tłumaczył artysta znaczenie logo. Wszyscy oficjele europejskiej federacji, a także ukraińscy działacze i członkowie polskiej delegacji symbolem Euro 2012 byli zachwyceni, a przynajmniej nikt nie odważył się skrytykować zaprezentowanego emblematu.

Jeśli chodzi o sztukę ludową, Polska i Ukraina mają duże pole do popisu. W tym logo kwiatek i piłka łączą dwa narody, bo widoczne są również barwy narodowe Polski i Ukrainy. Akceptuję to, co wykonali artyści UEFA i z dumą założyłbym koszulkę z symbolem Euro 2012, mówił Lato.

źródło: www.sports.pl
zdjecia: UEFA, AFP

logo footer