BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Odbierzemy bilet na mecz Euro 2012 przez telefon komórkowy

Komórka może już służyć jako elektroniczny bilet. Technologie mobilne będą uprzyjemniać życie kibicom piłkarskim podczas Euro 2012. Po zakupieniu biletu przez internet nie będzie już trzeba odbierać go w kasie, a otrzymamy jego elektroniczną wersję na komórkę.

Jeśli kibic jest z innego miasta, to w dniu meczu dostanie na komórkę plan wskazujący drogę. Wchodząc na arenę, wystarczy, że zbliży telefon do bramki w celu jej otworzenia. Oczywiście wcześniej zostanie wysłana informacja, do której bramki najlepiej się kierować, bo akurat tam jest najkrótsza kolejka. A na stadionie znowu informacja na twoim telefonie: Jesteś 23 442 widzem, który wszedł na ten mecz, twoje miejsce ma numer 23 w rzędzie 32, w sektorze B2. Po skończonym meczu, w nagrodę, że system zidentyfikowany danego fana piłki nożnej jako lojalnego kibica, zostanie przesłany filmik wideo z najciekawszymi akcjami meczu. Jest szansa by w Polsce wprowadzono taki system na Euro 2012.

Na światowych arenach to już działa. We Francji Orange zaczął oferować tego typu usługi dla paryskiego stadionu Stade de France. Niezależenie czy ktoś wybiera się na mecz piłkarskiej ligi, popularnego w kraju nad Sekwaną rugby czy koncert muzyczny może liczyć na tego typu serwis. System ten określany jako Smart Acces Control wykorzystuje specjalne bramki obsługujące technologię NFC (Near Field Technology) i bezprzewodową transmisję danych bliskiego zasięgu.

Umożliwia ona przekaz danych na odległość do około 20 cm pomiędzy urządzeniami, takimi jak np. telefony komórkowe. W przypadku rozwiązania dla Stade de France działa to tak, że komórka po zbliżeniu do czytnika kart bezstykowych (bramki na stadionie) zamienia się w kartę wstępu. To daje wiele korzyści - ogranicza oszustwa, pozwala łatwiej rozładować kolejki, a dane mogą być opracowane przez informatyczny system CRM.

Orange liczy, że po Stade de France znajdzie we Francji kolejnych klientów na to rozwiązanie. W Polsce natomiast na to, że technologia ta znajdzie zastosowanie podczas organizowanych przez nasz kraj mistrzostwa Euro 2012.

Obserwujemy, jak to się sprawdza we Francji, i będziemy chcieli wystąpić z podobną ofertą na rynku polskim, mówi Mariusz Loch, z biura prasowego Orange. Komórka już może służyć jako elektroniczny bilet. A pomysły na kolejne zastosowania technologii telekomunikacyjnych otwierają operatorom nowe pola do działania i zarabiania pieniędzy.

Orange myśli też o wejściu z całą gamą usług typu M2M (ang. machine-to-machine). Usługi te, nazywane również telemetrycznymi, oparte są na infrastrukturze sieci GSM i umożliwiają zdalne zarządzanie i monitorowanie urządzeń. Dotyczy to zarówno pojedynczych obiektów, jak i całych procesów produkcyjnych. Zastosowanie mogą znaleźć w wielu obszarach, np. do zarządzania flotą samochodową czy do ochrony przewożonych ładunków. Dostawcy energii elektrycznej mogą je wykorzystać do zdalnego przesyłania pomiarów wartości liczników, a wojsko czy straż graniczna do przesyłania informacji z systemów alarmujących.

Jednym z pierwszych rozwiązań tego typu, które będzie wdrażać Orange, jest wspólny projekt z firmą Vianet dla automatów sprzedających. Pozwala ono zdalnie sprawdzać i prowadzić raporty sprzedaży dokonywanych przez te maszyny.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.noknok.tv

logo footer