BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Podsumowanie roku - fundusze unijne a Euro 2012

Wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej, przyspieszenie budowy dróg i autostrad, nadrobienie zaległości w przygotowaniach do Euro 2012, pozyskanie dla Polski ważnych stanowisk unijnych oraz skuteczna realizacja programów antykryzysowych - to osiągnięcia, które m.in. rząd uważa za najważniejsze w tym roku.

W ciągu dwóch lat Polska stała się liderem w wydawaniu funduszy unijnych - napisano w komunikacie CIR, podsumowującym najważniejsze działania rządu w 2009 roku. Według danych Komisji Europejskiej, nasz kraj najlepiej spośród wszystkich krajów UE korzysta z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Po uwzględnieniu wszystkich wniosków Polska znajduje się na pierwszym miejscu (z kwotą ok. 1,8 mld euro), na kolejnych miejscach plasują się Niemcy (ok. 1,6 mld euro) oraz Hiszpania (ok. 1,4 mld euro) - informuje CIR.

Jako kolejne osiągnięcie rząd przedstawia uproszczenie przepisów dotyczących budowy dróg i autostrad: wprowadzenie tzw. specustawy drogowej i dokonanie zmian w prawie zamówień publicznych. Podpisano umowy na budowę 1226 km dróg krajowych, w tym na ponad 600 km autostrad oraz prawie 625 km dróg ekspresowych obwodnic i dużych przebudów dróg. Obecnie w budowie i przebudowie jest prawie 780 km dróg: budowanych jest 13 odcinków autostrad, 23 odcinki dróg ekspresowych oraz 14 obwodnic.

Od momentu powołania rządu PO-PSL oddano do ruchu 500 km autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic i przebudowanych dróg. Zostały już ogłoszone wszystkie przetargi na odcinki autostrad zawarte w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012, które mają być gotowe na Euro 2012.

Jak podkreślono w komunikacie, w ciągu dwóch lat rząd nadrobił także zaległości związane z organizacją Euro 2012. Przyjęto tzw. specustawę Euro 2012, stadiony są budowane i modernizowane zgodnie z planem. W ramach programu polskich przygotowań do mistrzostw 150 instytucji realizuje obecnie 394 projekty. Wartość inwestycji związanych z Euro 2012 wynosi blisko 20 mld euro, z czego 13 mld euro zapewnia rząd oraz władze lokalne. 7 mld zł pochodzi budżetu Unii Europejskiej.

źródło: PAP
zdjęcie: ar.lublin.pl

logo footer