BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Wrocław zerwał umowę z wykonawcą stadionu na Euro

Prezydent miasta Wrocławia Rafał Dudkiewicz ogłosił, że miasto zerwało umowę z głównym wykonawcą stadionu na Euro 2012 - Mostostalem Warszawa SA. Zdaniem władz miasta firma nie wywiązywała się z terminów i domagała się przesunięcia terminu oddania do użytku. Oznacza to opóźnienia w budowie stadionu.

Prezydent Wrocławia, na specjalnie zwołanej konferencji poinformował, iż firma Mostostal zażądała przesunięcia terminu oddania stadionu do użytku o ponad 4 miesiące. Stadion na wrocławskich Maślicach miał być oddany z końcem 2010 roku, będzie jednak pół roku później. Rozpoczęcie mistrzostw przewidziano na pierwszą połowę czerwca 2012 roku. Zdaniem Rafała Dudkiewicza kolejne etapy budowy stadionu realizowane są z opóźnieniami, a żądanie przesunięcia terminu zagraża dokończeniu budowy przed Mistrzostwami Euro w 2012 roku.

Miasto nałożyło karę na firmę Mostostal w wysokości 10 milionów złotych z powodu dotychczasowych opóźnienień. Jutro ma być ogłoszony przetarg, który ma wyłonić nowego wykonawcę. Myślę, że nowy wykonawca pojawi się na budowie już w styczniu i zakończy ją późną wiosną 2011 roku - powiedział prezydent. Chęć przejęcia inwestycji zgłosiło już konsorcjum PBG, które kończy właśnie stadion w Poznaniu.

Dokumenty zostały już dostarczone firmie Mostostal. - O sytuacji rozmawiałem z UEFA. Poinformowałem jej dowództwo, a dokładnie dyrektora turnieju Martina Kallena. O naszej decyzji wiedzą też minister sportu Adam Giersz oraz prezes PZPN Grzegorz Lato - dodał Rafał Dutkiewicz.

Zerwanie umowy odbiło się na notowaniach firmy

- Wierzymy, że nadal będziemy budować stadion we Wrocławiu, bo to dla nas priorytetowy kontrakt. Zrobimy wszystko, by go zrealizować tak jak należy - powiedziała Kinga Drózd z biura prasowego Mostostalu Warszawa.

Mostostal Warszawa na razie nie chce odnieść się do przyczyn zerwania kontraktu. - Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego pisma z podaniem powodów zerwania z nami umowy. Dopiero kiedy będziemy mieli oficjalne uzasadnienie od inwestora, będziemy mogli dokładniej się do niego ustosunkować - wyjaśniła Drózd.

Mostostal Warszawa S.A. to jedna z największych polskich firm budowniczych, notowanych na GPW. Jej głównym udziałowcem jest hiszpańska firma Acciona S.A. (50,9 proc. udziałów). Akcje Mostostalu Warszawa zareagowały na te doniesienia spadkiem o ponad 7 procent na warszawskim parkiecie. Mostostal Warszawa miał narastająco w I-III kw. 2009 roku 76,60 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 69,70 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 1944,13 mln zł wobec 1516,09 mln zł.

O wygraniu przetargu we Wrocławiu Mostostal Warszawa poinformował w połowie kwietnia tego roku. Udział procentowy Mostostal Warszawa w konsorcjum budującym stadion wynosi 30,6 proc., a Wrobisu - 19 proc. Spółka informowała wtedy, że wartość całego kontraktu wraz z realizacją projektów wykonawczych wynosi 729,70 mln zł brutto. Umowę na budowę stadionu strony podpisały w kwietniu, a termin jej realizacji określono wtedy na 21 miesięcy.

Mostostal Warszawa SA jest też głównym wykonawcą Narodowego Forum Muzyki w stolicy Dolnego Śląska. Jednak stadion we Wrocławiu stanowi 30 procent wartości portfela zamówień realizowanych przez firmę.

Jest już pierwszy chętny na przejęcie inwestycji

- PBG jest zainteresowane przejęciem budowy wrocławskiego stadionu - poinformował Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG - Oczywiście jesteśmy zainteresowani, ale powtórzenie procedury przetargowej może opóźnić inwestycję. Jeśli byłaby taka propozycja, podeszlibyśmy do niej bardzo poważnie. Z pewnością musiałyby to być jakieś negocjacje, nie wyobrażam sobie powtórzenia procedury przetargowej w takim samym kształcie zajęłoby to mnóstwo czasu, nie jest to najlepszy pomysł - dodał. PBG praktycznie kończy właśnie stadion w Poznaniu.

Stadion we Wrocławiu

Piłkarska arena zaprojektowana została, jako 6 kondygnacyjny budynek z żelbetową konstrukcją trybun i stalową konstrukcją zadaszenia, które w części będzie przeszklone. Stadion, który wraz z okalającym terenem zajmie 21 hektarową działkę, okalać będą stalowe pierścienie, do których od zewnątrz zamontowana zostanie siatka z włókna szklanego, powleczonego teflonem. Osłoni ona całą budowlę. To jedyna taka elewacja w Polsce. W poziomie przyziemia znajdą się strefy wejściowe, dojazdowe, techniczno - użytkowe, obsługi stadionu i parkingi.

Na pierwszym piętrze zaplanowano wejście główne. Kolejne 3 kondygnacje przeznaczono na trybuny dla kibiców, pod którymi powstaną 2 kondygnacje promenad okalające stadion. Szósty, ostatni poziom przewidziany został dla osób czuwających nad transmisją telewizyjną oraz służb dbających o bezpieczeństwo. Zewnętrzne oświetlenie areny wykonane zostanie w technologii umożliwiającej zmianę jego barwy w zależności od charakteru odbywającego się na stadionie widowiska.

źródło: money.pl

logo footer