BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Zabraknie hoteli na Euro 2012

Będą łóżka dla piłkarzy, działaczy i VIP-ów. Dla wszystkich kibiców na pewno nie wystarczy. Ruszają budowy nowych hoteli.

Jeszcze w tym roku w Warszawie zacznie się inwestycja Marriott Renaissance, w Poznaniu i we Wrocławiu dwa hotele chce budować Warimpex, w centrum Krakowa powstanie kolejny hotel sieci Boutique. Orbis zainwestuje w Novotel w Łodzi, a możliwe, że ruszy budowa Sheratona na Mazurach.

- Szacujemy, że wartość nakładów na budowę nowych obiektów sięgnie w tym roku ok. 800 mln zł. Kolejnych 200 - 300 mln zł może pochodzić ze środków unijnych - twierdzi analityk Instytutu Hotelarstwa Andrzej Szafrański. Pozytywne sygnały dochodzą też z banków: zaczynają liberalizować politykę kredytową wobec hotelarzy.

Niestety, nawet znaczne przyspieszenie inwestycji nie zaspokoi potrzeb noclegowych na Euro 2012. Co prawda nie powinno być problemów z pokojami dla piłkarzy, organizatorów i VIP-ów: np. w Warszawie już teraz jest dla nich dostateczna liczba miejsc w obiektach pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych. Gorzej z kibicami. - Nie ma mowy, by się zmieścili w hotelach, nawet tych leżących dwie godziny jazdy od stadionów - twierdzi Dorota Malinowska z Cushman & Wakefield Polska.

W czasie Euro 2008 do Wiednia przyjechało milion kibiców. I choć hotele zapewniały tylko 47 tys. miejsc, w odległości godziny jazdy przygotowano 600 tys. kolejnych. Tymczasem mająca najwięcej miejsc noclegowych Warszawa ma niecałe 19 tys. łóżek w hotelach, a w pozostałych miejscowościach aglomeracji warszawskiej jest zaledwie kolejne 50 tys.

Nasze zapóźnienie byłoby mniejsze, gdyby nie ostatnie kłopoty gospodarki. Z powodu spadku obrotów o 20 - 30 procent wiele sieci hotelowych wstrzymało inwestycje. Dziś rozważają ich wznowienie. Chodzi m.in. o zatrzymane budowy czterech hoteli Orbisu w Warszawie i Krakowie, trzech hoteli sieci System w Warszawie i Zakopanem oraz Hiltona we Wrocławiu. - Oba krakowskie hotele moglibyśmy otworzyć w pół roku, budynki już stoją - twierdzi wiceprezes Orbisu Ireneusz Węgłowski. Jednak wszystko zależy od tego, czy zacznie przybywać gości.

- Spodziewamy się, że nastąpi to w drugiej połowie roku - mówi prezes Polish Prestige Hotels Kazimierz Kowalski. Ale to może być za późno, by zapewnić wystarczającą liczbę miejsc noclegowych na Euro 2012.

W czasie poprzednich mistrzostw Euro 2008 mimo znacznie większej liczby miejsc w hotelach organizatorzy planowali wykorzystać dworce i hale sportowe jako miejsca noclegów. W Polsce będzie to niezbędne.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: Jerzy Dudek, Fotorzepa

logo footer