BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Przetarg na budowę stadionu w Białymstoku rozstrzygnięty

Polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex S.A. i Eiffage Construction S.A.S. wygrało przetarg na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku. Zaoferowało najniższą cenę, 156,1 mln zł brutto.

Jeśli nie będzie protestów i odwołań, już w marcu może zostać podpisana umowa z wykonawcą i zacznie się budowa. Od podpisania dokumentów wykonawca ma 24 miesiące na oddanie stadionu do użytku poinformował zastępca prezydenta miasta Tadeusz Arłukowicz.

Do przetargu na budowę stadionu w Białymstoku na 22,5 tys. widzów, wraz z zapleczem treningowym, zgłosiło się szesnaście polskich i zagranicznych konsorcjów i firm. Obiekt zostanie wybudowany w miejscu obecnego stadionu miejskiego, gdzie swoje mecze w Ekstraklasie piłkarskiej rozgrywa Jagiellonia Białystok. Prace będą wykonywane w etapach, by można było z przebudowywanego obiektu korzystać. Część prac rozbiórkowych została już wykonana.

Miasto planowało przeznaczyć na inwestycję ok. 150 mln zł netto (kwota netto proponowana przez wybrane konsorcjum to prawie 128 mln zł). Połowa pieniędzy będzie pochodziła ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Przetarg miał być początkowo rozstrzygnięty w grudniu 2009 roku. Kilkakrotnie jednak przekładano terminy dostarczania i otwierania ofert, gdyż oferenci składali setki zapytań, na które inwestor musiał odpowiadać. Ostatecznie oferty otwarto 20 stycznia.

Pierwszy przetarg na budowę stadionu w Białymstoku był unieważniony na początku października 2009 roku ze względów prawnych. Powodem unieważnienia był zapis w specyfikacji dotyczący konieczności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oddzielnie każdej z firm wchodzących w skład konsorcjów, które stanęły do przetargu.

Komisja Europejska uznała taki wymóg za naruszenie prawa unijnego i niedostosowanie prawa polskiego do regulacji unijnych. Jak tłumaczył wówczas Arłukowicz, w tej sytuacji, ponieważ budowa stadionu będzie dofinansowana z funduszy UE, przy kontroli powykonawczej mogłoby się okazać, że miasto musi zwrócić 25 proc. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Stadion miejski w Białymstoku ma być przede wszystkim przeznaczony do rozgrywek piłkarskich. Ma mieć tzw. III kategorię UEFA, czyli będą mogły odbywać się na nim mecze pod egidą UEFA, z wyjątkiem pucharowych finałów. Całe trybuny będą zadaszone.

źródło: PAP
zdjęcie: www.skyscrapercity.com

logo footer