BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Krytyczna ocena przygotowań do Euro 2012

Posłowie PiS krytycznie oceniają przygotowania do mistrzostw Euro 2012. Według nich wiele inwestycji, w tym Stadion Narodowy, nie jest prowadzonych w odpowiedni sposób.

Radni PiS złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady Warszawy ws. przygotowań miasta do organizacji Euro 2012, powiedział Błaszczak, rzecznik klubu PiS, szef stołecznych struktur parti.

Minister sportu w rządzie PiS Elżbieta Jakubiak stwierdziła, że Stadion Narodowy będzie miał jedynie część sportową, bez części komercyjnej. Tego, co utrzymuje stadion nie będzie, powiedziała.

Według Gazety Wyborczej, po mistrzostwach pozostanie problem - Stadion Narodowy za 1,6 mld zł, na utrzymanie którego Polacy będą łożyć kilkadziesiąt milionów zł rocznie. Gazeta przypomniała słowa Michała Borowskiego, inicjatora konkursu na Stadion Narodowy i do lipca 2008 r. szefa Narodowego Centrum Sportu, który podkreślił, że stadion miał być żyjącym 24 godziny centralnym obiektem całego założenia, na które składać się miały m.in. hala widowiskowa, hotele, centrum handlowe, biura.

Borowski przypomniał też, że aby koszty utrzymania stadionu zminimalizować, w koronie zaprojektowano prawie 40 tys. mkw. powierzchni: dla Ministerstwa Sportu, PZPN, muzeum sportu, klubu kibica, centrum konferencyjnego, restauracji itd. Borowski stwierdził jednak, że niestety, nie dokończono projektu; powstanie tylko stan surowy za jakieś 250 mln zł, a operator tych powierzchni wciąż nie jest znany.

Jakubiak wytknęła też zaniedbania, do których - jej zdaniem - dopuściła spółka Pl.2012, która nadzoruje przygotowania Polski do mistrzostw. Spółka nie panuje nad przygotowaniami. Z setek projektów, które były opisywane jako projekty Euro 2012 nie realizowanych jest większość, oceniła Jakubiak.

Podała przykłady dworców kolejowych w Warszawie i drogi łączącej Wrocław z Poznaniem, które nie zostaną przebudowane na mistrzostwa. To są zaniedbania nie do odrobienia, powiedziała b. minister sportu.

Posłanka PiS dodała, że Polska nie rozpoczęła negocjacji na temat pieniędzy, które nasz kraj mógłby otrzymać z tytułu organizacji mistrzostw. UEFA, używając marki Polska i Ukraina, powinna liczyć się z tym, że część pieniędzy z tego wielkiego show wpłynie do gospodarzy tego turnieju,argumentowała.

źródło: PAP
zdjęcie: www.2012.org.pl

logo footer