BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Na Euro 2012 Polska zagra w granatowych koszulkach

Polska ma zagrać w granatowych strojach w meczu z Bułgarią podczas rozgrywek Euo 2012. Są to oficjalne stroje wyjazdowe reprezentacji.

Możemy jednak przed meczem EURO 2012 nie wylosować roli "gospodarza". Wówczas to nasz rywal będzie miał prawo wyboru stroju jako pierwszy. I jeśli przeciwnik gra zwykle w białych koszulkach, nam przypadnie granat.

Nowe koszulki - granatowe, z czerwono-białymi rękawami przygotowała firma Nike. Od 2009 r. jest sponsorem technicznym związku i ubiera polskich piłkarzy. Rzecznik PZPN Agnieszka Olejkowska tłumaczy, że firma Nike przyjęła strategię szokowania, dlatego wybrano takie kolory na Euro 2012.

Uważam, że barwy strojów drużyny narodowej powinny być poza wszelką dyskusją, mówi Andrzej Juskowiak, były wielokrotny reprezentant Polski, król strzelców igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. Zresztą gigant odzieżowy szokuje nie po raz pierwszy. W 1998 r. przygotował dla Polaków czarne koszulki. Wygraliśmy w nich 3:0 z Luksemburgiem w eliminacjach Euro 2000. Pamiętam tamto spotkanie doskonale, bo strzeliłem w nim ostatniego gola w reprezentacji. Muszę przyznać, że czuliśmy się nieswojo. Bo oczywiście można powiedzieć, że to tylko stroje, a piłkarz ma skupić się na grze, ale to jednak jest reprezentacja, dodaje Juskowiak.

Szokuje nie tylko Nike. Wspomniane niebieskie stroje z meczu z Chorwacją uszyła Puma. Ta sama firma na spotkanie z Austrią w eliminacjach mundialu 2006 r. (wygrane 3:2) przygotowała białe koszulki i granatowe spodenki. Zespół Pawła Janasa z wyglądu przypominał reprezentację Anglii. Kilka miesięcy później pod adresem Pumy pojawiły się też żale, że po niemieckich boiskach nie biegają np. Jacek Bąk i Jacek Krzynówek, lecz „bak" i „krzynowek" pisani małą literą.

Nike uzasadnia swój wybór następująco: "W celu podkreślenia narodowych barw Polski obecnych na rękawkach koszulki, wprowadzono dodatkowy, dominujący kolor obsydian (ciemny granat). Nowe zestawienie kolorystyczne nadaje sylwetkom piłkarzy większej dynamiki i podkreśla tak istotne cechy w nowoczesnym futbolu: zaangażowanie, agresję i wojowniczy charakter".

PZPN uważa, że nie ma żadnego problemu w związku z wyborem koszulek dla piłkarzy na Euro 2012. Juskowiak jednak uważa, że drużyna narodowa i jej barwy to nie jest pole do eksperymentów. W klubach można kombinować. Wielkie kluby co sezon zmieniają koszulki, ich wzory. Czasem szokują. Tam można sobie na to pozwolić, w kadrze chyba nie, ocenia były świetny napastnik.

źródło: www.sports.pl
zdjęcie: www.interia.pl

logo footer