BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Nowoczesny system alarmowy w Warszawie

Przed Euro 2012 w Warszawie powstaje nowoczesny system alarmowania i powiadamiania mieszkańców. W sytuacji zagrożenia mieszkańcy stolicy usłyszą nie tylko wycie syren, ale też komunikaty głosowe.

Nowy system alarmowy ma zastąpić obecnie funkcjonujące w mieście wysłużone syreny. Dotychczas zainstalowano 25 nowych punktów alarmowych, które oprócz sygnałów dźwiękowych, mogą przekazywać komunikaty głosowe. W sytuacji zagrożenia warszawiacy dowiedzą się, co się dzieje, jaki obszar i w jakim czasie powinni opuścić oraz w którym kierunku się udać.

To szczególnie ważne dla tych mieszkańców, którzy nie wiedzą, dlaczego syrena została włączona. Ostatnio uruchamiamy je przy okazji różnych świąt. Chcemy uniknąć takiej sytuacji, że w przypadku zagrożenia włączymy syrenę, a mieszkańcy w pamięci będą szukać co to za święto i czy czasami nie trzeba stanąć na baczność, powiedziała dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego ratusza Ewa Gawor.

W 2009 r. zainstalowano w stolicy 25 punktów alarmowych oraz stworzono system ich nadzoru i zarządzania. 13 takich punktów znalazło się w Śródmieściu, a reszta - w innych dzielnicach: po dwa na Białołęce, Mokotowie i na Pradze Południe, a po jednym w Rembertowie i Wawrze oraz na Targówku i Bielanach.

W tym roku, po zorganizowanym przetargu, planowane jest zainstalowanie kolejnych 35 takich urządzeń. Najwięcej z nich ma pojawić się w centrum miasta, także na praskim brzegu Wisły - w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego Stadionu Narodowego.

Jak powiedziała Gawor, zamontowanie 25 punktów alarmowych kosztowało dotychczas ponad 700 tys. zł. System alarmowy ma być rozwijany - w tym roku miasto przeznaczy na ten cel kolejne 700 tys. zł.

Stare syreny są własnością wojewody, który przekazuje miastu na ich utrzymanie ok. 50 tys. zł rocznie. Nie inwestujemy już w ten system. Pieniądze wojewody przeznaczane są tylko na jego podtrzymanie, czyli naprawy lub wymianę niektórych z nich, powiedziała Gawor.

źródło: PAP
zdjęcie: www.regioset.pl

logo footer