BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Do Euro 2012 przybędą w Warszawie cztery oddziały ratunkowe

Do mistrzostw piłkarskich Euro 2012 przygotowują się także służby medyczne w Warszawie. Wysłużoną izbę przyjęć przy Stępińskiej zastąpił Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Cztery kolejne powstaną w stolicy do 2012 r.

Jednego lekarza i pielęgniarkę na dyżurze w izbie przyjęć Szpitala Czerniakowskiego zastąpił 30-osobowy zespół. Teraz można pomóc większej liczbie chorych, bo są obsługiwani sprawniej niż w tradycyjnych izbach.

Medycy opisują SOR jako szpital w pigułce. Jest podzielony na strefy. Do czerwonej trafiają pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy, np. z zatrzymaniem krążenia. Do żółtej - chorzy, którzy mogą czekać najwyżej 15 min, do zielonej - maksymalnie pół godziny, do niebieskiej - godzinę, a do białej - dwie godziny.

Szpitalowi z izbą przyjęć NFZ płacił za każdy dzień ok. 6 tys. zł. Po otwarciu SOR wycena wzrosła do ponad 8 tys. zł. Chcemy, by jesienią taki oddział zaczął też działać w Szpitalu Praskim. Jeszcze przed Euro 2012 zamierzamy mieć dobrze wyposażony SOR w Szpitalu Grochowskim, deklaruje Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor biura polityki zdrowotnej w ratuszu.

W 2011 r. SOR ma też powstać w klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Lindleya. A także w nadzorowanym przez marszałka Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Dyrekcja zapowiedziała, że jeszcze w tym roku zacznie starania o jego utworzenie. Powinien być oddany do Euro 2012, mówi Marta Milewska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego. W stolicy działa dziś dziewięć SOR-ów, m.in. w oddany w zeszłym roku przy Wołoskiej, a także przy Barskiej i w szpitalu dziecięcym przy Niekłańskiej.

źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
zdjęcie: Jerzy Gumowski/AG

logo footer