BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Nowy stadion w Tychach

100 mln złotych ma kosztować nowy stadion piłkarski w Tychach z zadaszoną widownią dla 15 tysięcy kibiców. Samorząd miasta stara się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, podobnie jak to miało miejsce przy modernizacji lodowiska i budowie hali sportowej.

Chcemy, aby stadion powstał jak najszybciej. Mam nadzieję, że do końca roku 2012 będzie gotowy, powiedział prezydent miasta Andrzej Dziuba. W planie inwestycyjnym Tychów na najbliższe dwa lata przeznaczono na realizację inwestycji 70 mln złotych.

Rozwój infrastruktury sportowej w mieście przebiega etapami. Modernizacja lodowiska kosztowała ponad 30 mln złotych, budowa hali - 26 mln. Wcześniej niż rząd zaczęliśmy budować boiska ze sztuczną trawą dla młodzieży. Mamy ich 32 i planujemy kolejne. Trzeba patrzeć w przyszłość. GKS Tychy nie będzie przecież wiecznie grał w drugiej lidze, z drugiej strony mieliśmy już problemy z dopuszczeniem starego stadionu do rozgrywek. Wybraliśmy opcję obiektu na 15 tysięcy miejsc. Jeżeli GKS w przyszłości zagra w europejskich pucharach i potrzebny będzie większy stadion - to zawsze pozostanie Śląski, dodał Dziuba.

Projekt stadionu w Tychach przygotowała krakowska firma PERBO-PROJEKT. Nowy stadion powstanie w miejscu obecnego. Podczas trwania inwestycji będzie możliwe korzystanie z niego przez piłkarzy. Przerwa w rozgrywkach zostanie wykorzystana na montaż podgrzewanej murawy. Całość trybun zostanie przykryta dachem z blachy tytanowo-cynkowej.

Stadion będzie spełniał wymogi UEFA trzeciej klasy, czyli na przykład niezbędne do rozgrywania meczów Ligi Mistrzów. Na szatnie dla każdej z drużyn zaplanowaliśmy po 600 metrów kwadratowych, łącznie z zapleczem do odnowy biologicznej. Trybuny na żelbetowej konstrukcji znajdą się blisko murawy, co zapewni dobrą widoczność kibicom, powiedział przedstawiciel projektanta Andrzej Wiszowaty.

Trybuna VIP stadionu w Tychach pomieści 750 osób. Zaplanowano także kompleks gastronomiczno-konferencyjny i powierzchnie do komercyjnego wynajęcia. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do września. Później zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac.

Nie zakładamy, że będziemy na stadionie zarabiać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że podobnie jak do lodowiska będziemy musieli dokładać. Miasto jest od tego, by utrzymać obiekty sportowe. Nasze kluby korzystają z nich za złotówkę plus VAT, stwierdził prezydent.

Stadion to dla klubu wspaniały prezent, który bardzo nam pomoże. Także w wymiarze finansowym. Już teraz 75 procent rozmów z potencjalnymi sponsorami rozbija się o infrastrukturę. Więc na pewno będzie nam łatwiej, podkreślił prezes tyskiego GKS Łukasz Jachym.

źródło: PAP
źródło: www.skyscrapercity.com

logo footer