BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Drogi na Euro 2012 czekają na pozwolenia

Sieć autostrad, obwodnic i nowych dróg w Warszawie uznawana jest już od dawna przez kierowców jedynie jako wizja urzędników. Nie do końca słusznie, bo autostrada z Łodzi do stolicy powstanie na Euro 2012 i wbrew wcześniejszym obawom będzie to inwestycja kompletna, wraz z całą infrastrukturą pomocniczą.

Żadną jednak z obwodnic w całości nie przejedziemy, bo na piłkarskie mistrzostwa Euro 2012 gotowe będą tylko fragmenty północnej, a na pozostałych trwać będą prace. Urzędnicy zapewniają, że dotrzymają terminów.

Mimo że obecnie trwają prace projektowe i przygotowawcze na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą, już wzniesione zostało larum, że będzie to inwestycja niekompletna. Do tej pory bowiem nie został ogłoszony przetarg na budowę miejsc obsługi podróżnych. Konkurs ogłosimy na przełomie marca i kwietnia, więc nie ma się czym martwić, uspokaja Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Takie punkty zostaną otwarte razem z zakończeniem prac przy budowie A2, czyli w maju 2012 r., dodaje.

Na 90-kilometrowym odcinku autostrady między Strykowem (woj. łódzkie) i Konotopą (woj. mazowieckie) stanie zatem 10 miejsc obsługi podróżnych. Sześć z nich znajdować się będzie na terenie woj. łódzkiego, cztery znajdą się na Mazowszu. Będzie to kategoria II tego typu infrastruktury, czyli znajdą się tam parkingi, toalety, restauracje oraz stacje benzynowe, wylicza Marcin Hadaj.

Prace nad ich budową ruszą w pierwszej połowie przyszłego roku. Wcześniej, bo na przełomie września i października, rozpoczną się wytyczanie jezdni i budowa obiektów (zjazdów, wjazdów, wiaduktów) na autostradzie. Obecnie kończy się tam wycinka drzew i ostatnie prace przygotowawcze.

Już w czerwcu 2010 r. ma rozpocząć się budowa południowej obwodnicy Warszawy między węzłami Konotopa i Lotnisko. Czekamy na pozwolenie na budowę, mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału GDDKiA. Obecnie toczy się rozprawa administracyjna, której finałem powinno być wydanie właśnie tego dokumentu.

Droga, która ma połączyć Warszawę z Konotopą, czyli de facto z kończącym autostradę A2 węzłem, powstanie dopiero w sierpniu 2012 r. Dojdzie zatem do absurdu, że będzie to prowizoryczne połączenie na kilka miesięcy. Droga zostanie uporządkowana do Euro 2012 i zapewnimy kierowcom korzystającym z niej przejezdność, zapowiada Tarnowska.

Dużo dalej w realizacji jest wylotówka z Warszawy do Gdańska, czyli droga ekspresowa S7 na odcinku Płońsk - Czosnów. Przedstawiono już tzw. raport środowiskowy, który jest niezbędny do wydania decyzji środowiskowej. Jest to tym ważniejsze, że droga przebiega m.in. przez obszary wydzielone – dolinę środkowej Wisły, Puszczę Kampinoską czy Kampinoski Park Narodowy. Ale nie będzie zagrażać środowisku.

Projekt budowlany czy koncepcje dotyczące przetargu na wykonawcę może będą znane jeszcze w tym roku, mówi Tarnowska. Realizacja inwestycji się nie zmieniła: prace budowlane rozpoczniemy w 2012 r. i zakończymy dwa lata później, dodaje.

źródło: www.warszawa.naszemiasto.pl
zdjęcie: www.czasbochenski.pl

logo footer