BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Rusza montaż konstrukcji gdańskiego stadionu

Na początku kwietnia na budowanym w Gdańsku Letnicy stadionie piłkarskim na mistrzostwa Europy w 2012 r. zostanie zamontowana pierwsza stalowa wręga. Konstrukcję obiektu utworzą 82 takie elementy. Każdy waży 66 ton. Cała operacja ma zakończyć się w lipcu.

To wyjątkowo skomplikowane, ale także spektakularne przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone przy użyciu ogromnego żurawia gąsienicowo-kratowego o maksymalnym udźwigu 500 ton. Termin operacji na gdańskim stadionie został wyznaczony na 1 bądź 2 kwietnia. Wiele zależeć będzie od pogody. Tego dnia nie może wiać wiatr. A jak zakończymy całą operację, to zawiesimy wiechę, która znajdzie się na najwyższym elemencie konstrukcji, powiedział wiceprezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012, Adam Kalata.

Pierwsza wręga dotarła do Gdańska z huty w Gliwicach w czterech częściach i na miejscu został scalony w jeden element. Sukcesywnie będą teraz do nas docierać kolejne wręgi. Każda ma 100 metrów długości, zatem ich transport przez całą Polskę, nawet w częściach, jest ogromnym logistycznym wyzwaniem. Oczywiście konstrukcja stalowa nie ma 100, tylko 45 metrów wysokości. Wręgi mają kształt łuku, a ponadto pewna ich część musi być osadzona w ziem,
wyjaśnił Kalata.

Stalowa konstrukcja będzie podstawą dla poszycia gdańskiego stadionu. Na wręgach zamontowane zostaną charakterystyczne płyty poliwęglanowe o różnych odcieniach bursztynu.

źródło: PAP
zdjęcie: www.2012.org.pl

logo footer