BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Polskie stadiony rosną na Euro 2012

Na niespełna 800 dni przed rozpoczęciem turnieju trwają intensywne prace budowlane na przyszłych arenach piłkarskich mistrzostw Europy. W Warszawie i Poznaniu trwają prace przy trybunach, a w Gdańsku rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej.

Najgorzej wygląda sytuacja we Wrocławiu, gdzie nowy wykonawca, firma Max Boegl, prace budowlane na obiekcie wznowił w połowie marca, czyli niemal trzy miesiące po wypowiedzeniu umowy poprzedniemu, który doprowadził do kilkumiesięcznego opóźnienia. Zgodnie z planem, budowa stadionu na Maślicach ma się zakończyć 30 czerwca 2011 roku.

Obecnie praktycznie zakończona została już reorganizacja terenu budowy, poszerzono także drogi technologiczne oraz przeprowadzono prace odwadniające. Obecnie jeden z podwykonawców montuje kanalizację pod przyszły stadion. Wznowione zostały także prace przy budowie stropów, a wkrótce mają być na nich stawianie pierwsze gotowe elementy konstrukcji, poinformowała rzeczniczka prasowa spółki Wrocław 2012 Magdalena Malara.

Znacznie bardziej zaawansowane są prace w Warszawie, gdzie przy Stadionie Narodowym pracuje codziennie ponad 1500 osób. Gotowa jest betonowa płyta, na której zostanie ułożona murawa, układane są trybuny. W najbliższych dniach mają się również rozpocząć prace wykończeniowe. Docelowo mecz będzie mogło obejrzeć 55 tysięcy widzów, a stadion ma być oddany do użytku w maju 2011 roku.

Niebawem gotowy będzie drugi z trzech docelowych dźwigów. Każdy z nich ma udźwig ponad 500 ton i jest przystosowany, by przenosić gotowe konstrukcje trybun na najwyższe poziomy. Poszczególne elementy ważą około 30 ton. Płyta boiska jest jednak wzmocniona i obciążenia nie będą jej szkodzić, wyjaśnił kierownik budowy Krzysztof Owczarczyk.

W Gdańsku trwa montaż konstrukcji stalowej - 82 wręg, z których każda waży 66 ton i ma 100 metrów długości. Wykorzystywany jest do tego żuraw gąsienicowo-kratowy o maksymalnym udźwigu 500 ton. W lipcu zamierzamy zakończyć ten wyjątkowo spektakularny, ale jednocześnie skomplikowany, etap budowy. Każda wręga dociera do nas z Gliwic specjalnym transportem w czterech częściach. Pod stadionem, na łożach montażowych w namiotach, są one scalane w jeden element. To właśnie na wręgach zamontowane zostaną charakterystyczne płyty poliwęglanowe o różnych odcieniach bursztynu, wyjaśnił rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Michał Kruszyński.

Na stadionie w gdańskiej Letnicy mecze będą mogły być rozgrywane latem 2011 roku. Stadion, którego koszty budowy szacuje się na 630 mln złotych, pomieści 44 tys. kibiców.

Najszybciej gotowy będzie stadion w Poznaniu. Planowe zakończenie prac to czerwiec 2010 roku, ale obiekt wciąż przypomina wielki plac budowy. Przy modernizacji pracuje obecnie ponad 400 osób. Kończą się zadania związane z konstrukcjami żelbetowymi, w narożnikach stadionu powstają ostatnie fragmenty trybun.

W czerwcu powinien zakończyć się proces montowania membrany dachowej. Na przełom czerwca i lipca planujemy ostatnie roboty, głównie wykończeniowe - prace instalacyjne czy montaż krzesełek. Latem nastąpi odbiór techniczny. W połowie września powinniśmy otrzymać zgodę na użytkowanie, wylicza prezes spółki Euro Poznań 2012 Ryszard Dembiński.

W przypadku Warszawy znany jest już pierwszy rywal reprezentacji Polski - 6 września 2011 roku biało-czerwoni zmierzą się z Niemcami. Jesienią tego roku biało-czerwoni zagrają w Poznaniu, a przeciwnik - również drużyna z najwyższej światowej półki - znany będzie jeszcze w kwietniu. Mocni rywale mają też uświetnić otwarcia obiektów w Gdańsku i Wrocławiu.

źródło: PAP
zdjęcie: www.2012.org.pl

logo footer