BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Euro 2012: Angielscy kibice w polskim komisariacie

W czasie Euro 2012 do Polski będą mogli wjeżdżać kibice z zagranicznym zakazem stadionowym. Służby porządkowe zadbają o to, aby nie weszli oni na stadion.

Nie można zakazać przekraczania granicy państwa kibicom z zakazem klubowym lub stadionowym, bo tego ani nasze, ani unijne prawo nie przewiduje, tłumaczy Dariusz Derewicz, naczelnik Wydziału ds. Euro 2012 w MSWiA. Tylko w Polsce zakaz stadionowy ma 1600 osób.

Wszyscy turyści w czasie Euro 2012 udający się do Polski, mogą być poddani zaostrzonej kontroli. Jest wiele rodzajów zakazów dotyczących uczestnictwa w meczach, mówi Dariusz Drewicz. Jedne orzekane są przez sądy, inne przez organy administracyjne lub kluby. Nasza policja będzie miała listę nazwisk tych cudzoziemców i będą oni meldować się na komendach. Jednak ani polscy kibice, ani obcy nie muszą przez cały czas trwania meczu przebywać pod okiem funkcjonariuszy. Tak stanowi ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.

Do Polski przyjadą też siły porządkowe z Unii, po 20-30 osób z każdego państwa. Bezpieczeństwa strzec będą siły składające się ze stewardów stadionowych, sił porządkowych i policji. Stewardzi, nowa grupa zawodowa wprowadzona do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, mogą upominać i perswadować. Siły porządkowe - zwracają uwagę, ale też mają uprawnienia do zakucia niespokojnego kibica w kajdanki. Mogą używać pałek i gazu pieprzowego. Policja zaś może użyć siły. Identycznie zorganizowane są służby na Ukrainie.

Standardy bezpieczeństwa wypracowuje obecnie polsko-ukraińska grupa robocza.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.igol.pl

logo footer