BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Kolej nie zdąży na Euro 2012

PKP nie zdąży z zaplanowaną na Euro 2012 modernizacją wszystkich tras kolejowych. Kolej przeszacowała swoje możliwości i nie zdąży zmodernizować w całości żadnego z długich odcinków tras.

Zostaną wykonane tylko trzy projekty - połączenia lotniska warszawskiego, krakowskiego i wrocławskiego z centrami miast.

Podczas Euro 2012 będą trwały roboty budowlane, m.in. między Gdynią a Warszawą, Poznaniem a Wrocławiem czy Krakowem a granicą państwa z Ukrainą. Nie uda się również zakończyć modernizacji torów na trasie Katowice - Kraków.

Na te prace nie zostały nawet ogłoszone przetargi. A z reguły od ogłoszenia do podpisania umowy mija około sześciu miesięcy. Nie ma podpisanego przetargu na modernizację Lokalnego Centrum Sterowania Działdowo na trasie z Warszawy do Gdyni, mimo że wykonawca znany jest od początku marca 2010 r. Brakuje pozwolenia na budowę.

Prezes Szafrański informuje, że na czas Euro 2012 kolej przerwie roboty i zorganizuje rozjazdy. Problemem jest ogłaszanie i rozstrzyganie przetargów przez PKP PLK. Pod koniec lutego minister infrastruktury Cezary Grabarczyk obiecał, że w ciągu miesiąca zostaną ogłoszone przetargi o wartości ponad 3 mld zł na modernizację torów między Krakowem a Przemyślem oraz w okolicach Gdyni. Do tej pory nie rozpoczęło się żadne z tych postępowań.

PKP PLK jeszcze trzy miesiące temu deklarowało, że w tym roku na inwestycje wyda ok. 5,7 mld zł. Już w marcu te szacunki obcięło do 4,8 mld zł. Zagrożeniem dla inwestycji kolejowych są problemy z uzyskaniem przez PKP PLK pieniędzy na wkład własny niezbędny przy unijnym dofinansowaniu. Do 2013 r. potrzeba na to ok. 5,5 mld zł.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: Onet.pl

logo footer