BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Monety kolekcjonerskie FIFA 2010

44 dni - dokładnie tyle zostało do rozpoczęcia wielkiego futbolowego święta - Mistrzostw Świata w RPA. Już 11 czerwca na murawę upadnie pierwsza sędziowska moneta wskazując kapitana, który wybierze stronę boiska dla swojej drużyny. Moneta rozpoczynająca mistrzostwa to gratka dla kolekcjonerów.

Niespełna dwa miesiące dzielą nas od wielkiego futbolowego szaleństwa. Miliony fanów na całym świecie niecierpliwie odliczają dni do momentu, kiedy na murawę stadionu w Johannesburgu wybiegną piłkarze reprezentacji RPA i Meksyku, aby zmierzyć się w meczu otwierającym mistrzostwa świata.

32 selekcjonerów od miesięcy przygotowuje swoich zawodników do występu na mundialu. Marzenie jest jedno - mistrzostwo, jednak walka o puchar zapewne rozegra się pomiędzy kilkoma faworytami, a  dla większości sukcesem będzie wyjście z grupy.

Monety kolekcjonerskie upamiętniające wielkie sportowe wydarzenia tradycyjnie należą do najbardziej poszukiwanych obiektów numizmatycznych. Prawdziwą atrakcją są zawsze monety wybite z okazji największej imprezy sportowej - piłkarskich mistrzostw świata.

Ważną otoczką rozgrywek są logo oraz maskotka mistrzostw - to właśnie one są motywami przewodnimi monet kolekcjonerskich, wchodzących w skład unikalnych zestawów FIFA 2010, dostępnych w ofercie Skarbnicy Narodowej. Są to oficjalne złote i srebrne monety obiegowe o nominałach 1 i 2 randów wyemitowane przez Bank Rezerwy RPA. Litera R przed nominałem stanowi symbol waluty. Rand został wprowadzony do obiegu po raz pierwszy w 1961 roku. Jego nazwa wywodzi się od łańcucha górskiego Witwatersrand.

Pierwszy zestaw kolekcjonerski składa się z dwóch monet, złotej i srebrnej, o nominale 2 randów. Projekt rewersu obu monet ozdabia logo MŚ 2010, oficjalnie zaprezentowane w 2006 roku w Berlinie. W wersji kolorowej logo przedstawia rdzennego mieszkańca kraju kopiącego piłkę na tle uproszczonego kształtu kontynentu afrykańskiego w kolorach flagi RPA.

Logo widniejące na rewersie okalają wizerunki ptaków, które symbolizują dotychczasowych gospodarzy mistrzostw - tegoroczny organizator przedstawiony jest jako ptak-sekretarz, jeden z najpopularniejszych gatunków żyjących na terenie Afryki Południowej. Obie monety łączy wspólny główny motyw awersu, którym jest godło RPA obowiązujące od 2000 roku, wprowadzone jako symbol demokratycznych zmian w kraju. Awersy monet różnią się nieznacznie. Na srebrnej, dookoła godła i daty emisji, widnieje nazwa kraju wyrażona w 10 obowiązujących językach urzędowych.

Drugi zestaw kolekcjonerski składa się z trzech monet, dwóch złotych i jednej srebrnej, o nominałach 2 randy i 1 rand. Centralnym wspólnym motywem rewersu monet jest leopard Zakumi - oficjalna maskotka Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Jego imię powstało z połączenia skrótu ZA (międzynarodowego oznaczenia RPA) oraz słowa kumi, które w różnych językach afrykańskich oznacza 10. Sam Zakumi ma tyle samo lat co młoda demokracja Południowej Afryki. Powstał w 1994 roku, kiedy po raz pierwszy w wyborach czynny udział wzięli rdzenni mieszkańcy tego kraju. Motto maskotki brzmi: „Zakumi gra fair”.

Zawarta w zestawie najmniejsza moneta z czystego złota o nominale jednego randa nawiązuje do kultury i bogactwa przyrody Południowej Afryki. Maskotkę otaczają na niej ryby Galjoen, charakterystyczne dla tego regionu oraz motywy zaczerpnięte z godła RPA. Z kolei na rewersie większej, złotej monety zostały przedstawione motywy nawiązujące do dwóch prowincji RPA, na terenie których będą odbywać się rozgrywki, między innymi gepard, kukurydza, kłosy zboża i antylopa szabloroga. Na rewersie srebrnej monety wchodzącej w skład zestawu również widnieją wizerunki charakterystycznych dla tego regionu zwierząt. Wspólny dla trzech monet motyw awersu to wspomniane już godło RPA, symbolizujące jedność narodu południowoafrykańskiego.

Oba zestawy monet kolekcjonerskich zawierają indywidualnie numerowany, oryginalny Certyfikat Autentyczności wydany przez Mennicę Południowoafrykańską. Monety wraz z certyfikatem znajdują się w najwyższej jakości pudełku wykonanym z lokalnego gatunku afrykańskiego drewna Spirostachys africana z rodziny magnoliowatych.

źródło i zdjęcie: www.sportbiznes.pl

logo footer