BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Poznań-Ławica a Euro 2012

Zarząd portu lotniczego Poznań-Ławica twierdzi, że sprawa własności gruntów na lotnisku nie odbije się na jego rozbudowie związanej z przygotowaniami do Euro 2012.

Spadkobiercy przedwojennych właścicieli Ławicy dziwią się kwestionowaniu ich prawa do terenu obejmującego pół lotniska. Poznański pełnomocnik ds. Euro 2012 jest przekonany, że problemy uda się rozwiązać.

Nie zgadzamy się z zasadnością stwierdzenia, iż państwu Foksowiczom przyznano prawo do spornych gruntów. Port, jako obecny użytkownik terenu, jest pewien swoich racji, gdyż sąd nie orzekł, że grunty te nie należą się Skarbowi Państwa. Odniósł się jedynie do kwestii proceduralnych, które nie zostały do końca dopełnione. Z jakichś przyczyn, w czasie, gdy sprawa własności w dalszym ciągu nie była wyjaśniona, nastąpiły zmiany wpisów w księgach wieczystych, na niekorzyść Skarbu Państwa, uważa Grzegorz Bykowski, członek zarządu portu lotniczego Poznań-Ławica. Jego zdaniem sprawy spadkowe, jakie toczą się w związku z częścią terenu lotniska z pewnością nie wpłyną na uzyskanie pozwoleń na rozbudowę i modernizację portu.

Dziwi mnie lekceważenie stanu faktycznego w tej sprawie. Prawa przysługujące spadkobiercom po raz pierwszy potwierdzono już w lipcu 1992 roku. Wtedy zmieniono na nasza korzyść wpisy w księdze wieczystej gruntów na Ławicy przywracając je do stanu sprzed wojny, mówi Wojciech Lasota-Foksowicz. Decyzja warszawskiego sądu sprzed dwóch miesięcy ostatecznie potwierdza, że odebranie nam ziemi po wojnie było bezpodstawne.

Jestem przekonany, że lotnisko uda się rozbudować na czas. Problemy dotyczące spraw własnościowych są do pokonania, zapewnia Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania do spraw Euro 2012. Zdaniem pełnomocnika ustawy dotyczące przygotowań do mistrzostw pozwalają na prowadzenie niezbędnych inwestycji budowlanych nawet bez uzyskania porozumienia z właścicielami ziemi.

Jeśli nie uda się jej rozbudować portu lotniczego Poznań Ławica zgodnie z harmonogramem, to w stolicy Wielkopolski może odbyć się mniej meczów niż pierwotnie zaplanowano.

źródło: www.wielkopolska.naszemiasto.pl
zdjęcie: www.drogowskaz.com.pl

logo footer