BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Warszawa najlepiej przygotowana do Euro 2012

Warszawa jest miastem najlepiej przygotowanym do Euro 2012. Od dzisiaj do piłkarskich mistrzostw Europy zostanie równo dwa lata. Z tej okazji u zbiegu ulic Targowej i Kijowskiej zostanie odsłonięty klomb, na którym kwiaty posadzono tak, by układały się w logo turnieju. Podobne gazony zostaną urządzone jeszcze w dwóch innych częściach miasta.

Planowaliśmy małą uroczystość połączoną z turniejem piłkarskim dla młodzieży na praskim boisku "orlik", ale powódź i konieczność zamknięcia szkół na Pradze pokrzyżowała te plany, mówi rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk.

Polska jest wiarygodnym partnerem UEFA. Z fazy koncepcyjno-planistycznej powoli przechodzimy w fazę uruchamiania projektów, powiedział Adam Olkowicz, prezes spółki Euro 2012 Polska. Zwracał uwagę, że już na przełomie lipca i sierpnia ma zostać oddany do użytku stadion w Poznaniu. Warszawski Stadion Narodowy ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku - taki termin został zadeklarowany UEFA.

Mimo opóźnień wynikających z ciężkich mrozów utrzymujemy ten termin, mówił Marcin Herra ze spółki Pl.2012 nadzorującej przygotowania do mistrzostw. Z tym że czerwcowy termin nie jest dogmatem, jeżeli stadion będzie gotowy np. w lipcu 2011 r., nikt z UEFA głowy nam nie urwie. Przygotowujemy już pierwszą imprezę na stadionie. Chcemy, żeby odbyła się w nieco przewrotnym terminie: 22 lipca. To takie nawiązanie do historii stadionu, mówił Herra. Zapowiedział, że na Euro 2012 wokół Stadionu Narodowego mają wyrosnąć pawilony miasteczka dziennikarskiego. Ich projekty zleci UEFA.

Herra i Olkowicz mówili, że Warszawa jest jedynym miastem, którego lotnisko już dziś spełnia warunki niezbędne, by zorganizować mecz mistrzostw Euro 2012. Trwają jeszcze prace nad integracją obu terminali, w planach jest też m.in. remont płyty lotniska. Wszystkie roboty mają się skończyć w czerwcu 2011 r.

Według szacunków na mistrzostwa przyjedzie do Polski 900 tys. - 1,2 mln turystów. Najwięcej - do Warszawy, bo to tu będzie mecz otwarcia i największy stadion. Stolica będzie też dla wielu punktem przesiadkowym lub bazą wypadową. Kibicami przyjeżdżającymi do Warszawy na mistrzostwa będzie opiekować się prawie tysiąc wolontariuszy. Ich rekrutacja zacznie się za rok, potem przejdą szkolenia z pracy w zespole, kursy językowe. Warszawa zapewni im nocleg i wyżywienie, a także stroje, gadżety. W sumie na ten cel zostanie przeznaczone 5 mln zł z miejskiego budżetu. To w dużej mierze od wolontariuszy będzie zależało, czy uda się nam pokazać jako uśmiechnięty, fajny kraj, mówił Marcin Herra.

Część miejskich kosztów organizacji imprezy pokryją czterej sponsorzy lokalni, których UEFA pozwala wybrać miastu. Ale musimy zaczekać, aż zostaną wybrani globalni i narodowi sponsorzy mistrzostw, bo lokalni nie mogą stanowić dla nich konkurencji, mówi Andrzej Cudak, nadzorujący przygotowania do Euro 2012 w ratuszu.

źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
zdjęcie: www.trampolina.org.pl

logo footer