BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ciepło Systemowe na największych i najbardziej nowoczesnych stadionach w Polsce

Przyznanie Polsce prawa do współorganizacji Euro 2012 było jednoznaczne z potrzebą poprawy bazy sportowej w kraju. Konieczne było wybudowanie nowych, bądź zmodernizowanie istniejących stadionów i dostosowanie ich do poziomu europejskiego.

Nowoczesny stadion piłkarski to także odpowiednia infrastruktura, m.in. oświetlenie, monitoring, kryte trybuny, a także podgrzewana płyta boiska. Na zachodzie Europy podgrzewana murawa jest standardem, bowiem gra na oblodzonym boisku jest niebezpieczna i zwiększa ryzyko kontuzji wśród zawodników. W Polsce, ze względu na wysoki koszt inwestycji, stadiony wyposażane są w ogrzewanie od niedawna. Wśród inwestorów wzrasta świadomość potrzeby posiadania podgrzewanej płyty i korzyści z tego płynących.

Ciepła murawa pozwala na wydłużenie okresu korzystania ze stadionu oraz umożliwia prowadzenie treningów i rozgrywek piłkarskich przez cały rok, również zimą. Ogrzewaną murawę, jako pierwszy w Polsce, zainstalował stadion Wisły w Krakowie w 2003 roku. Najwięcej takich inwestycji natomiast realizowanych było w latach 2005-2007 - powstało wtedy aż 20 nowych, podgrzewanych boisk. Można szacować, że jest ich obecnie już około 30 i liczba ta systematycznie rośnie. Niestety, ani Polski Związek Piłki Nożnej, ani Polski Klub Infrastruktury Sportowej nie dysponują statystykami na ten temat.

Od marca 2007 roku ciepła murawa jest jednym z warunków licencyjnych Ekstraklasy. Kluby, które chcą uzyskać licencję na grę w ekstraklasie muszą spełnić określone standardy. Jednym z wymogów jest przedstawienie dokumentów potwierdzających, że obiekt, na którym będą rozgrywać mecze posiada podgrzewaną murawę, wyjaśnia Agnieszka Olejkowska, rzecznik prasowy PZPN. Chodzi nie tylko o unikanie problemu z zalegającym śniegiem i śliską murawą oraz o zapobieganie zamarzaniu ziemi, co zwiększa ryzyko kontuzji wśród zawodników. Podgrzewanie płyty przyspiesza bowiem proces wegetacyjny oraz regeneracyjny murawy, dzięki czemu boisko jest przygotowane do gry już wczesną wiosną, wraz z rozpoczęciem sezonu piłkarskiego.

Podgrzewanie płyty stadionu ma za zadanie roztopić śnieg i lód, a także osuszyć powierzchnię oraz utrzymać stałą temperaturę, która powinna wynosić co najmniej jeden stopień. Istnieją cztery sposoby podgrzewania murawy: elektryczne, parowe, gorącym powietrzem lub cieczą. Najczęściej wykorzystywanymi w Polsce technikami jest system elektryczny i wodno-glikolowy. Pierwszy zastosowany został do tej pory na co najmniej pięciu polskich stadionach, w tym pierwszy raz na stadionie piłkarskim klubu AMICA we Wronkach.

Zdecydowanie najbardziej popularny jest system wodno-glikolowy. Polega on na umieszczeniu kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią płyty boiska sieci rur, przez które przepływa woda wzbogacona w glikol, związek chemiczny znany z odporności na zamarzanie. Właściciel obiektu sportowego może wybudować własną kotłownię, jednak najbardziej praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest podłączenie obiektu do sieci ciepłowniczej i zasilenie inwestycji Ciepłem Systemowym.

Na to rozwiązanie zdecydowali się właściciele kilkunastu polskich stadionów. Ciepło Systemowe będzie też ogrzewało murawę boiskach, na których rozgrywane będą mecze fazy grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 – Stadion Miejski w Poznaniu (gra na nim Mistrz Polski Lech Poznań) ogrzewany przez Dalkię, PGE Arena Gdańsk zasilana przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (GPEC) oraz warszawski Stadion Narodowy przez Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC).

Pierwsza polska ciepła murawa, zainstalowana na stadionie Wisły Kraków, od początku zasilana była Ciepłem Systemowym Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie (MPEC Kraków). Za tym przykładem, niedługo potem, poszły inne krakowskie kluby pierwszoligowe: Cracovia i Hutnik. Trzy lata temu pod płytą stadionu piłkarskiego GKS Bełchatów Ciepło Systemowe popłynęło z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie (PEC Bełchatów). Szczecińska Energetyka Cieplna (SEC Szczecin) od dwóch lat dostarcza ciepło do płyty boiska Pogoni Szczecin, a w Białymstoku powstaje nowoczesny Stadion Miejski, na którym rozgrywane będą mecze Jagiellonii, z murawą podgrzewaną energią z sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC Białystok).

Zalety Ciepła Systemowego sprawiły, że zaufali mu właściciele trzech największych obiektów sportowych w kraju, na których rozgrywane będą mecze Euro 2012. Największy tego typu obiekt w kraju to Stadion Narodowy z ponad 55 tysiącami miejsc dla kibiców. Przewiduje się, że szacunkowe zapotrzebowanie Stadionu na ciepło wyniesie 15 MW. To tyle, ile łącznie zużywają dwa największe warszawskie centra handlowe, porównuje Monika Mazurkiewicz, rzecznik SPEC i dodaje - Ciepło Systemowe ogrzewać będzie nie tylko płytę boiska, ale także wraz z ciepłą wodą użytkową docierać będzie do wszystkich pomieszczeń zaplanowanych w obiekcie - restauracji, sal wystawienniczych i konferencyjnych, biur, sklepów czy muzeów. Dostawa ciepła zostanie uruchomiona jesienią 2010 roku, by ułatwić dalsze prace wykończeniowe. Obiekt ma być oddany do użytku na koniec kwietnia przyszłego roku.

Obsługa grzewcza wielkich obiektów sportowo-rekreacyjnych jest poważnym przedsięwzięciem, każdego dnia sprawnie realizowanym przez dostawców Ciepła Systemowego w różnych miastach Polski. Powodzeniu nowych podłączeń towarzyszy wieloletnie doświadczenie przedsiębiorstw w zasilaniu ciepłem hal sportowo-widowiskowych oraz budynków i muraw stadionów piłkarskich przez okrągły rok. Uwagę inwestorów zwracają liczne korzyści płynące z użytkowania Ciepła Systemowego, a wśród nich bezpieczeństwo i pewność dostaw, konkurencyjne ceny oraz kompleksowa obsługa eksploatacyjna, za które w 2009 roku Ciepło Systemowe odznaczone zostało Godłem "Teraz Polska".

źródło: Ciepło Systemowe
zdjęcie: www.pogon.v.pl

logo footer