BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

W Gdańsku powstaną nowe place zabaw

Do końca 2010 roku w Gdańsku powstanie dziesięć nowoczesnych placów zabaw dla dzieci i młodzieży. Wybudują je za miejskie pieniądze organizacje pozarządowe.

Konkurs na nowe place zabaw ogłosiliśmy w czerwcu, mówi Emilia Salach Pezowicz, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta. Chcemy wybrać dziesięć lokalnych stowarzyszeń, spółdzielni lub wspólnot, które je wybudują na gruncie gminnym. Dlaczego w ten sposób? Bo te organizacje najlepiej znają potrzeby swoich dzielnic, wiedzą gdzie są białe plamy jeśli chodzi o takie miejsca, wiedzą, z jakich placów najbardziej ucieszyliby się najmłodsi mieszkańcy.

Jak dodaje Emilia Salach Pezowicz każda z organizacji, która wygra konkurs, dostanie 50 tys. zł, a grunt oddany będzie im w 3-letnią dzierżawę z możliwością przedłużenia na kolejne lata.

Gdzie konkretnie powstaną nowe place będziemy wiedzieć w połowie sierpnia, dodaje Salach Pezowicz. Wtedy wyłonimy zwycięzców konkursu. Priorytetowo potraktujemy te inicjatywy, dzięki którym dzieci całkowicie pozbawione podwórkowych atrakcji, zyskają możliwość zabawy, spotkań, nawet uprawiania sportu.

Dziś do dyspozycji dzieci i młodzieży jest ponad 50 miejskich placów zabaw i trzy skateparki. Niektóre to nie tylko drewniany zestaw z huśtawką i zjeżdżalnią, ale prawdziwe krainy zabawy jak np. Park Regana w Gdańsku. Bawić się tu mogą dzieci właściwie w każdym wieku - bo zjeżdżalnie, huśtawki, tory przeszkód a nawet piaskownice z mini-windami do przenoszenia piasku są w różnych rozmiarach.

Z podobnych krain korzystają już dzieci na Olszynce (przy zbiegu ulic Pustej, Wspólnej, Na Szańcach), na Oruni (w rejonie ulicy Głuchej), trzy lata temu taki plac zabaw powstał na Przymorzu (w rejonie ul. Kołobrzeskiej), najnowszy rok temu przy ul. Siennickiej. W trakcie budowy jest plac rekreacyjny dla młodzieży w formie ścieżki zdrowia w VII Dworze.

Miasto ma w planach wybudowanie do 2013 roku kolejnych trzech krain: na Krakowcu - Górkach Zachodnich, w Nowym Porcie i Sobieszewie.

Koszt miejskich inwestycji jest znacznie wyższy niż tych, które powstaną z inicjatywy lokalnych organizacji. Miasto wykłada też na zagospodarowanie terenu przy placu zabaw, sadzenie drzewek, wybudowanie alejek, ławeczek, koszy na śmieci i ogrodzeń - w sumie to około 300-400 tys. zł.

źródło i zdjęcie: www.trojmiasto.gazeta.pl

logo footer